Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
587.421
0.33%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C
  AP Türkiye müzakerelerini askıya alınmasını kabul etti

  AP Türkiye müzakerelerini askıya alınmasını kabul etti

  AP'de, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren rapor kabul edildi.
  • Haber Merkezi
  • 13.03.2019 - 19:32
  • Güncelleme : 13.03.2019 - 19:32

  Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamada, Türkiye'nin AB müzakerelerinin askıya alınması önerisi meclis üyelerine sunuldu; parlamenterler müzakerelerin durdurulması yönünde oy kullandı.

  Avrupa Parlamentosu'nda (AP), Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısı yapan rapor, 370'e karşı 109 oyla kabul edildi.

  PİRİ: İNSAN HAKLARI İÇİN DAHA FAZLA ŞEY YAPILMALI

  Raporu, Parlamento'nun Türkiye raportörü Kati Piri hazırladı. Piri, oylama sürecinden önce yaptığı basın toplantısında, Türkiye ile müzakere sürecinin tamamen durdurulmasının değil, askıya alınmasının önerildiğinin altını çizdi. Piri, Avrupalı liderlerin Gümrük Birliği, ticaret ve fonlar gibi araçları kullanarak Türkiye'ye, insan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi amacıyla baskı yapma çağrısında da bulundu.

  İLK KEZ ASKIYA ALMA ÇAĞRISI

  Raporun onaylanmasıyla, Avrupa Parlamentosu ilk kez üyelik sürecindeki aday bir ülke ile müzakerelerin askıya alınması çağrısı yapmış oldu. Bununla birlikte, Parlamento oylaması sembolik önem taşıyor; Avrupa Komisyonu üzerinde bağlayıcı yetkisi bulunmuyor.

  AP Türkiye müzakerelerini askıya alınmasını kabul etti #1

  HÜKÜMETTEN İLK TEPKİ

  AP'nin kararına  ilk tepki AK Parti'den geldi. AK Parti sözcüsü  Ömer Çelik hukuksuz karara ilişkin "Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren Türkiye Raporu’nu kabul etmiş. Bizim açımızdan değersiz, hükümsüz ve itibarsız bir karar bu. Bu itibarsız karar, AP’nin artık aşırı sağın ideolojik güdümüne girdiğinin ilan edilmesidir. AP demokratik gelişmeye açık ve destekleyici kararlar almaktan uzaklaştı. Aşırı sağın dar penceresinden bakıyor dünyaya." ifadelerini kullandı.

  DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

  AP'de, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren raporun onaylanmasından sonra, Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada,"AP'nin Türkiye'ye ilişkin tutumu, Türkiye ve AB arasındaki ilişkileri, etkileşimi ve diyaloğu geliştirmek olmalıdır. Söz konusu tavsiye kararı bizim için hiçbir anlam ifade etmemektedir." ifadelerine yer verildi.


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir