Euro
10.2651
-0.05%
Dolar
8.4516
-0.59%
Altın
499.51
0.04%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
433.518
-0.50%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Avrupa Birliği'ne olan inanç zayıflıyor

  Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşlarının yüzde 40'ı, birliğin 10-20 yıllık süre zarfında dağılabileceğini düşünüyor.
  • AA
  • 11.09.2019 - 06:57
  Avrupa Birliği'ne olan inanç zayıflıyor

  Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'nin (ECFR) 14 AB ülkesinde, 60 bin kişiyle gerçekleştirdiği anket sonuçları, "Güçlü Bir Avrupa Dış Politikası'na Yoğun Destek- İnsanlara İstediklerini Verin" başlıklı bir raporla açıklandı.

  Ankete göre, AB vatandaşları "daha tehlikeli ve rekabet dolu" bir dünyada, güçlü ve uyumlu bir AB dış politikasını destekliyor.

  AB'nin "jeopolitik" bir aktöre dönüşmesini isteyen katılımcılar, aynı zamanda yetkililerin vatandaşın sesine daha fazla kulak vermesini talep ediyor.

  Anket katılımcıları, aynı zamanda AB'nin, artık "ABD'nin sağladığı güvenlik teminatına" bel bağlamaması gerektiğini savunuyor.

  Avrupa Birliği ne olan inanç zayıflıyor #1

  "BİRLİK, 10-20 YIL İÇİNDE DAĞILABİLİR"

  Ekonomi, eşitsizlik ve güvenlik tehditleri gibi konularda endişeleri bulunan katılımcıların üçte biri, üye ülkeler arasında çatışma çıkabileceğine ihtimal veriyor.

  Diğer taraftan katılımcıların yüzde 40'ı, AB'nin 10-20 yıl içinde dağılabileceğini düşünüyor.

  Katılımcılar, AB'nin dağılması durumunda en büyük kaybın Çin, Rusya ve ABD gibi küresel güçlere karşı birlikte hareket edememek olacağını ifade ediyor.

  Avrupa Birliği ne olan inanç zayıflıyor #2

  GENİŞLEMEYİ DESTEKLEMEYENLER ARTTI

  Anket katılımcılarının, "Gelecek dönemde kaç Batı Balkanlar ülkesi AB'ye katılmalı?" sorusuna verdiği yanıt ise, birlik genelinde genişlemeye destek olmadığını ortaya koyuyor.

  Katılımcıların Almanya'da yüzde 46, Avusturya'da yüzde 44, Fransa'da yüzde 42, Hollanda'da yüzde 40, Danimarka'da yüzde 37'si "hiçbir Batı Balkanlar ülkesinin" birliğe katılmasını istemiyor.

  "SURİYE'DEKİ SAVAŞTA YETERSİZ KALDIK"

  Dış politika alanında AB'nin etkinliğine ilişkin, Hollanda ve Danimarka'dakiler dışında tüm katılımcılar, Avrupalı ülkelerin Suriye savaşında üzerine düşeni yapmadığına inanıyor.

  Katılımcılar, özellikle göç ve iklim değişimi konularında "AB düzeyinde" adım atılması gerektiğini savunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir