Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
553.580
-2.65%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C
  Fransa'da Sarı Yelekliler yasağa rağmen sokaklarda

  Fransa'da Sarı Yelekliler yasağa rağmen sokaklarda

  Sarı Yelekliler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin politikalarını protesto etmek için ülke genelinde yeniden sokağa çıktı.
  • AA
  • 30.03.2019 - 23:55
  • Güncelleme : 30.03.2019 - 23:55

  Akaryakıt zamlarına ve ekonomik koşullara tepki olarak 17 Kasım 2018'de başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine karşıtlığa dönüşen Sarı Yelekliler'in gösterileri, 20. haftasında yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşti.

  Fransa'da Sarı Yelekliler yasağa rağmen sokaklarda

  Fransa da Sarı Yelekliler yasağa rağmen sokaklarda #1

  EYFEL KULESİ ÖNÜNDE POLİSLE ÇATIŞTILAR

  Paris'te Gare de l'Est tren garının önünde buluşan göstericiler, Louvre Müzesi'nden geçerek Eyfel Kulesi'nin yanındaki Trocadero Meydanı'na kadar yürüdü. Polis, meydanda şişe atan eylemcilere biber gazıyla müdahale etti.

  Fransa da Sarı Yelekliler yasağa rağmen sokaklarda #2

  CHAMPS-ELYSEES'DE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

  Göstericilerin, Champs-Elysees Caddesi'nde gösteri yapması yasaklandı. Polis, eylemcilerin Charles de Gaulle Etoile Meydanı'nı çevreleyen sokaklar ile Elysee Sarayı ve Ulusal Meclis civarından uzak tutulması için yoğun güvenlik önlemleri aldı.

  Fransa da Sarı Yelekliler yasağa rağmen sokaklarda #3

  32 GÖZALTI

  Paris'teki gösteride 32 kişinin gözaltına alındığı, Champs-Elysees Caddesi ve çevresinde eylem yapmaya çalışan 21 kişiye para cezası verildiği açıklandı.

  Toulouse, Bordeaux, Saint-Etienne, Avignon ve Rouen şehirlerinin merkezlerinde de eylem yapılmasına izin verilmedi.

  Fransa da Sarı Yelekliler yasağa rağmen sokaklarda #4

  30 BİNDEN FAZLA KİŞİ KATILDI

  Avignon'da kent merkezinin dışında düzenlenen gösteride, polisle eylemcilerin arasında gerginlik yaşanırken, 2 kişi hafif yaralandı.

  Montpellier'de 2 polisin yaralandığı gösteride, 8 kişi gözaltına alındı. Bordeaux'daki eylemde de olaylar çıktı. Toulouse'daki protestoda çıkan olaylarda ise 2'si polis 3 kişi yaralandı.

  İçişleri Bakanlığı'nın paylaştığı verilere göre, ülke çapında bugün düzenlenen gösterilere Paris'te 4 bin olmak üzere 33 bin 700 kişi katıldı.

  Fransa da Sarı Yelekliler yasağa rağmen sokaklarda #5

  PROTESTOLARDA ŞİMDİYE KADAR 11 KİŞİ ÖLDÜ

  Fransa’da akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşen Sarı Yelekliler'in eylemleri, 18 Kasım 2018'den bu yana devam ediyor.

  Hükümetin paylaştığı rakamlara göre, gösterilerde şimdiye kadar 11 kişi hayatını kaybederken, 2 binden fazla kişi yaralandı. Gösteriler boyunca 8 bin 400'den fazla kişi gözaltına alınırken, 2 bine yakın kişi de hapis cezasına çarptırıldı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir