Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
415.347
-0.75%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Fransız polisi Sarı Yelekli gösterilerinde kamera takacak

  Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Sarı Yelekliler'in gösterilerinde biber gazı kullanacak görevli polisin üzerinde, yaya kamerası bulunacağını açıkladı
  • AA
  • 22.01.2019 - 23:43
  Fransız polisi Sarı Yelekli gösterilerinde kamera takacak

  Castaner, Senato'da yaptığı açıklamada, cumartesi günü itibarıyla eylemlerde protestoculara karşı biber gazı kullanan polisin üzerinde, yaya kamerası bulunacağını belirtti.

  Fransız polisi Sarı Yelekli gösterilerinde kamera takacak #1

  Böylece polis şiddetinden şüphelenildiğinde bu görüntülerin kullanılabileceğini anlatan Castaner, polisin saldırıya uğraması durumunda biber gazını kullanabileceğini ifade etti.

  Castaner, ayrıca eylemlerde şiddete başvuranlara karşı sert cezalar uygulanmasını öngören yasa tasarısının Ulusal Meclis'te onayladığında, yaklaşık 100 kişinin gösteriye katılmasının yasaklanabileceğini vurguladı.

  Fransız polisi Sarı Yelekli gösterilerinde kamera takacak #2

  4 GÖSTERİCİ GÖZÜNDEN YARALANMIŞTI

  Bakan Castaner, Sarı Yelekliler'in gösterilerinde polisin müdahalesi sonucu 4 kişinin gözünden ağır yaralandığını itiraf etmişti.

  Ulusal Polis Soruşturma Birimi (IGPN) tarafından, Sarı Yelekliler'in protesto eylemlerinde polisin göstericilere yönelik şiddet uyguladığı gerekçesiyle 81 soruşturma açılmıştı.

  Fransız polisi Sarı Yelekli gösterilerinde kamera takacak #3

  Liberation gazetesinin haberine göre, 17 Kasım'da başlayan Sarı Yelekliler'in eylemlerinde biber gazı nedeniyle 69 gösterici yaralandı. Haberde, 69 kişiden 14'ünün her birinin bir gözünü kaybettiği belirtilmişti.

  Fransa Ombudsmanı Jacques Toubon, polisin, özellikle Sarı Yelekliler'in gösterilerinde biber gazı kullanmasına tepki göstermiş ve biber gazı kullanmasının yasaklanmasını istemişti.

  İçişleri Bakanlığı'nın, polis ve jandarmanın göstericilere karşı kullanması amacıyla 23 Aralık'ta, çeşitli modellerde bin 730 biber gazı silahı sipariş ettiği ortaya çıkmıştı.

  Çok sayıda siyasetçi ve insan hakları savunucusu, polisin kullandığı biber gazının Sarı Yelekliler'in eylemlerinde birçok göstericinin yaralanmasına neden olduğu için tepki göstermişti.

  ŞİDDET OLAYLARINA AĞIR CEZALAR

  Protestoların 17 Kasım’dan bu yana şiddetlenerek artması nedeniyle, hükümet daha ağır adımlar atmaya hazırlıyor. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, izinsiz gösteri yapanların ve eylemlerde şiddet olaylarına başvuranların sert bir şekilde cezalandırılması için yeni bir yasa çıkaracaklarını söylemişti.

  İzin almadan gösteri yapanları cezalandıracak düzenlemenin, aynı zamanda gösterilerde "maske" takılmasını da yasaklaması planlanıyor.

  Protestolarda şiddet olayları çıkaranların sert şekilde cezalandırılmasını öngören yasa, aynı zamanda olay çıkaranların tüm bilgilerinin yer alacağı bir liste oluşturulmasının önünü açıyor. Böylece bu listede yer alan kişilerin eylemlere katılmasının engellenmesi hedefleniyor.

  Yasa uyarınca gösteriler sırasında ortaya çıkan zararın maliyetinin de eylemciler veya "şiddete başvuranlar" tarafından karşılanması öngörülüyor.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir