Euro
10.3993
-0.33%
Dolar
8.863
-0.03%
Altın
500.95
0.38%
Borsa
1.385
0%
Bitcoin
390.696
3.30%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  İsveç Sol Parti Başkanı YPG sorusundan kaçtı

  Jonas Sjöstedt, İsveç Asuri Federasyonu Başkanı Hermez'in, YPG'nin Suriye'de etnik temizlik yapmasının raporlara yansımasına rağmen neden kınanmadığı sorusunu yanıtsız bıraktı.
  • AA
  • 11.10.2019 - 23:07
  İsveç Sol Parti Başkanı YPG sorusundan kaçtı

  İsveç Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt, İsveç Asuri Federasyonu Başkanı Kara Hermez'in, PKK'nın şubesi YPG'nin Suriye'de etnik temizlik yapmasının, bölgede görev yapan insan hakları örgütlerinin raporuna da yansımasına rağmen Sol Parti'nin YPG ve PKK’yı neden kınamadığına yönelik sorusuna yanıt vermekten kaçındı.

  ASURİ FEDERASYONU'NDAN TEPKİ

  İsveç Asuri Federasyonu yayın organı Hujada, ''Eleştiri ve sorularımıza Sol Parti Başkanı Sjöstedt cevap vermekten kaçındı'' başlıklı bir haber yayınladı.

  Haberde, Hermez'in, 8 Ekim'de Aftonbladet gazetesine yazdığı makalede "PKK'nın şubesi PYD'nin, devraldığı Suriye'nin kuzeydoğu kesiminde cinayet işlediği, baskı ve şantajda bulunduğu, çocuk askerleri sömürdüğü ve etnik temizlik yaptığına" yönelik ifadelerinin Sjöstedt'e sorulduğu, ancak Sol Parti Başkanı'nın görüşmeye uygun olmadığını belirterek, sorulara cevap vermeyi reddettiği belirtildi.

  İsveç Sol Parti Başkanı YPG sorusundan kaçtı #1

  YPG'YİI SAVUNAN MAKALE HAZIRLADILAR

  Bunun yerine, Sol Parti Milletvekili Tony Haddou'nun, aynı gazeteye, Süryanilerin saldırı, tehdit ve keyfi tutuklamalarla sistematik cinayete tabi tutulmadığını savunan cevap niteliğinde bir makale kaleme aldığı vurgulanan haberde, şunlar kaydedildi:

  "Oy kaygısıyla Sol Parti susuyor. Avrupa Asuri Konfederasyonu, YPG'yi, Süryani Lideri David Jendo'ya gerçekleştirilen suikastı, Süryani okullarına yapılan baskıyı ve haksızlıkları ayrıntılarıyla anlatan bir rapor yayımladı. Sol Parti buna da sessiz kaldı.''

  Hermez, Aftonbladet gazetesine yazdığı makalede, Sol Parti'nin, ülkede insan hakları konusunun en büyük savunucularından olduğu iddiasında bulunduğuna işaret ederek, "Parti, ezilenlerin yanında durduğunu iddia ediyor. Asuri ve Süryanilere, Yezidilere yapılanlar konusunda sessiz kalmaları şaşırtıcı. Süryaniler, Yezidiler ve diğer yerli halkları öldürdükleri, saldırdıkları ve baskı yaptıkları zaman PKK ve YPG'yi kınadıklarını duymadık." ifadesini kullanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir