Euro
10.3275
-0.06%
Dolar
8.6292
-0.24%
Altın
496.47
0.35%
Borsa
1.404
-0.39%
Bitcoin
295.785
12.33%
27ºC
İstanbul
Bulutlu 27 C

  Paris'i 8 bin polis koruyacak

  Fransa'nın başkenti Paris'te, "Sarı Yelekliler"in yarın düzenleyecekleri gösteride, 8 bin polis görev yapacak.
  • AA
  • 14.12.2018 - 16:55
  Paris'i 8 bin polis koruyacak

  234

  Paris Emniyet Müdürü Michel Delpuech, "Sarı Yelekliler"in yarın başkentte düzenleyecekleri gösteride, 8 bin polisin görevlendirildiğini bildirdi.

  Delpuech, RTL radyosuna yaptığı açıklamada, yarın "Sarı Yelekliler"in ülke genelinde yapacağı gösteriye ilişkin değerlendirmede bulundu.

  8 BİN POLİS KORUYACAK

  En kötü senaryoya karşı kendilerini hazırlamaya çalıştıklarını ve buna göre güvenlik önlemleri aldıklarını belirten Delpuech, geçen haftaki gösteride güvenlik açısından iyi hazırlanmalarına rağmen bazı şiddet olaylarının yaşandığını, bunların tekrarlanmaması için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

  Delpuech, yarın Paris'i 8 bin polis ile 14 zırhlı aracın koruyacağı bilgisini paylaşarak, ülke genelinde geçen hafta alınan güvenlik önlemlerinin benzerinin uygulanacağını söyledi.

  GEÇEN HAFTAKİ ÖNLEMLER SÜRECEK

  Geçen haftaki gösteride, ülke genelinde 89 bin polis görev yapmıştı, Paris'i ise 8 bin polis ile bir düzine zırhlı araç korumuştu.

  "Sarı Yelekliler", hükümetin iptal çağrılarına ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un açıklamalarına rağmen, yarın ülke genelinde eylem yapacaklarını duyurmuştu.

  HÜKÜMETTEN İPTAL ÇAĞRISI

  Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux da Strazburg'da salı akşamı düzenlenen silahlı saldırıdan sonra "Sarı Yelekliler"den cumartesi günü yeni bir gösteri düzenlememelerini istemişti.

  Fransa'da, akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak, 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen "Sarı Yelekliler"in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

  Genellikle, şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle, kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron'dan ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

  Gösterilerde şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybederken, 4 bin 99 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi yaralandı.

  MACRON'UN AÇIKLAMALARI

  Macron, "Sarı Yelekliler"in protestoları konusunda pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, şirketlere ek maliyet yükü getirmeden asgari ücrete 2019 itibarıyla aylık 100 euro zam yapılacağını açıklamıştı.

  Yapabilen işverenlerin, çalışanlarına yıl sonunda prim ödemesini istediğini belirten Macron, 2 bin euronun altındaki emeklilik maaşlarından artık kesinti yapılmayacağını duyurmuştu.

  "Sarı Yelekliler"in ve Fransızların yarısından fazlası Macron'un, bu açıklamalarını yetersiz bulmuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir