Petrol
85.66
2.11%
Euro
19.3653
0.56%
Dolar
18.6384
0.07%
Altın
1.052
0.98%
Borsa
4900
0.00%
Bitcoin
313.251
1.34%
12ºC
İstanbul
Hafif yağmur 12 C

  Avusturya’da yeni yabancı yasası onaylandı

  Sığınmacılar oturum izni için yanlış beyanda bulunması durumunda hapis ve para cezasına çarptırabilecek.
  • AA
  • 29.06.2017 - 07:22
  Avusturya’da yeni yabancı yasası onaylandı

  AVIUSTR

  Avusturya'da koalisyon hükümetini oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve Halk Partisi (ÖVP) tarafından hazırlanan ve sığınmacıların oturum izni için yanlış beyanda bulunmaları durumunda 6 ay hapis ve 5 bin avro para cezasına çarptırılmalarını öngören yeni yabancı yasa tasarısının Bakanlar Kurulunda onaylandığı duyuruldu.

  Parlamentodan yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve sığınmacıların şartlarını zorlaştıracağı belirtilen yasa tasarısının koalisyon ortakları ve muhalefet partisi Team Stronach'ın desteğiyle Bakanlar Kurulundan geçtiği belirtildi.

  ÇOCUKLARA DA HAPİS CEZASI

  Açıklamada, Ulusal Meclis'te yapılacak görüşmelerin ardından yasalaşması beklenen tasarının, sığınmacıların oturum vizesi başvurularında yanlış bilgi verdiklerinin tespit edilmesi durumunda 5 bin avro para cezası, yetişkinlere 6 ay, çocuklara ise 3 ay hapis cezası verilmesini öngördüğü belirtildi.

  Avusturya’da yeni yabancı yasası onaylandı #2

  BELİRLİ BÖLGELER DIŞINA ÇIKIŞA İZİN YOK

  Bakanlar Kurulunda onaylanan yeni yabancı yasasının içeriğine de yer verilen açıklamada, sığınmacılara "Kırmızı-Beyaz-Kırmızı" olarak adlandırılan uzun süreli oturum vizesi alana kadar ikamet mecburiyeti getirileceği ve belirli bir bölge dışına çıkmalarına izin verilmeyeceği aktarıldı.

  18 AYA KADAR HAPİS

  Açıklamada ayrıca, yeni yabancı yasasıyla ülkede yasa dışı bulunan kişilerin sınır dışı edilmesinin sağlanması ve sığınmacı statüsü reddedilenlerin kendi isteğiyle ülkeyi terk etmelerinin teşvik edilmesinin hedeflendiği bildirildi. Bu durumdaki şahısların ülkeyi terk etmedikleri takdirde 18 aya kadar hapis cezasına çarptırılacakları ve temel ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanmayacağı vurgulandı.

  DÜŞÜK ÜCRETLE ÇALIŞTIRMA

  Tasarının Mecliste onaylanması halinde mülteci statüsü elde etmiş sığınmacıların sivil toplum örgütlerinin gözetiminde topluma yararlı işlerde düşük ücretlerle çalıştırılabilecekleri kaydedildi.

  Yeni yabancı yasası merkez sağdaki ÖVP'den İçişleri Bakanı olan Wolfgang Sobotka tarafından geçen mart ayında gündeme alındığında ülkede tartışmalara neden olmuştu.

  Avusturya’da yeni yabancı yasası onaylandı #3


  Görüş Bildir