Euro
10.026
0.46%
Dolar
8.4324
0.33%
Altın
495.1
1.24%
Borsa
1.417
0.6%
Bitcoin
326.000
0.75%
33ºC
İstanbul
Güneşli 33 C
  Avusturya'nın yeni hükümeti Türkiye aleyhinde çalışacak

  Avusturya'nın yeni hükümeti Türkiye aleyhinde çalışacak

  Türkiye düşmanı Sebastian Kurz ve aşırı sağcı FPÖ lideri Heinz Christian Strache'nin koalisyonu yeni hükümet programında Türkiye'yi saf dışı bırakmak istiyor.
  • Haber Merkezi
  • 17.12.2017 - 11:43

  Avusturya’da yaklaşık iki aydır sürdürülen koalisyon görüşmelerinde uzlaşı sağlayan Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ), 5 yıllık hükümet programı ve partilere göre bakanlıkların dağılımını açıkladı.

  Avusturya nın yeni hükümeti Türkiye aleyhinde çalışacak #1

  HÜKÜMET PROGRAMI TANITILDI

  Başkent Viyana’daki Kahlenberg tepesindeki bir otelde düzenlenen toplantıda, ÖVP Genel Başkanı Sebastian Kurz ve aşırı sağcı FPÖ lideri Heinz Christian Strache, yeni hükümet programını basın mensuplarıyla paylaştı.

  Kurz, burada yaptığı konuşmada, yaklaşık 2 aydır süren koalisyon görüşmelerinin sonucunda 5 yıl sürmesi öngörülen istikrarlı bir hükümet kurma konusunda uzlaştıklarını, komşu ülkelere oranla çok daha hızlı koalisyon pazarlıklarını sonuçlandırdıklarını ifade etti.

  Avusturya nın yeni hükümeti Türkiye aleyhinde çalışacak #2REUTERS/Leonhard Foeger (Koalisyon ortakları Kuz ve Strache)

  HÜKÜMET PROGRAMINDA TÜRKİYE KARŞITLIĞI

  Avrupa'da yaşanan yabancı düşmanlığı ile birlikte gelen Türk karşıtlığı, burada da karşılığını buldu.Yayınlanan yeni Hükümet programında Türkiye'nin aleyhinde bir maddeye yer verildi.

  Yeni programda "AB'nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı" ifadesi geçiyor.

  Avusturya nın yeni hükümeti Türkiye aleyhinde çalışacak #3REUTERS/Leonhard Foeger (Koalisyon ortakları Kuz ve Strache hükümet programını tanıttı)

  DIŞİŞLERİ'NDEN SERT TEPKİ

  Türkiye, Avusturya’da yeni kurulan hükümetin programında "Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı" yönündeki ifadeyi "talihsiz" ve "basiretsiz" olarak nitelendirdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir