Avusturya'nın yeni hükümeti Türkiye aleyhinde çalışacak

Avusturya’da yaklaşık iki aydır sürdürülen koalisyon görüşmelerinde uzlaşı sağlayan Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ), 5 yıllık hükümet programı ve partilere göre bakanlıkların dağılımını açıkladı.

Avusturya'nın yeni hükümeti Türkiye aleyhinde çalışacak

HÜKÜMET PROGRAMI TANITILDI

Başkent Viyana’daki Kahlenberg tepesindeki bir otelde düzenlenen toplantıda, ÖVP Genel Başkanı Sebastian Kurz ve aşırı sağcı FPÖ lideri Heinz Christian Strache, yeni hükümet programını basın mensuplarıyla paylaştı.

Kurz, burada yaptığı konuşmada, yaklaşık 2 aydır süren koalisyon görüşmelerinin sonucunda 5 yıl sürmesi öngörülen istikrarlı bir hükümet kurma konusunda uzlaştıklarını, komşu ülkelere oranla çok daha hızlı koalisyon pazarlıklarını sonuçlandırdıklarını ifade etti.

Avusturya'nın yeni hükümeti Türkiye aleyhinde çalışacakREUTERS/Leonhard Foeger (Koalisyon ortakları Kuz ve Strache)

HÜKÜMET PROGRAMINDA TÜRKİYE KARŞITLIĞI

Avrupa'da yaşanan yabancı düşmanlığı ile birlikte gelen Türk karşıtlığı, burada da karşılığını buldu.Yayınlanan yeni Hükümet programında Türkiye'nin aleyhinde bir maddeye yer verildi.

Yeni programda "AB'nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı" ifadesi geçiyor.

Avusturya'nın yeni hükümeti Türkiye aleyhinde çalışacakREUTERS/Leonhard Foeger (Koalisyon ortakları Kuz ve Strache hükümet programını tanıttı)

DIŞİŞLERİ'NDEN SERT TEPKİ

Türkiye, Avusturya’da yeni kurulan hükümetin programında "Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı" yönündeki ifadeyi "talihsiz" ve "basiretsiz" olarak nitelendirdi.