Dolar
8.3362
0.5779%
Euro
9.7364
0.5732%
Altın
1871.65
0.2023%
Borsa
1113.74
-1.1756%
G. Altın
501.229
0.773%
Bitcoin
110999.34
-1.4392%
16ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 16 C
  Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'ndan El Bab açıklaması

  Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'ndan El Bab açıklaması

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk askerleri ve ÖSO'nun El Bab'a yanaştığını dile getirdi.
  • Ajanslar
  • 09.12.2016 - 21:07

  Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulunda görüşülen bakanlığının 2017 yılı bütçesi üzerinde Hükümet adına yaptığı konuşmada, terörün her türlüsüyle mücadele ettiklerini belirterek, Fırat Kalkanı Harekatı'nın amacının, sınırın diğer tarafındaki DEAŞ terör örgütüyle mücadele etmek olduğunu söyledi.

  EL BAB'DAN SONRA DOĞUYA

  Bunu da başarılı bir şekilde yürüttüklerini ifade eden Çavuşoğlu, "ÖSO bizim de desteğimizle El Bab'a yanaşmış durumdadır. Kısa süre içinde buradaki operasyonun tamamlanması öngörülüyor. El Bab'dan sonra doğuya, Menbiç'e doğru gidilecek. Menbiç'e de Amerikan askerleriyle bizim uzmanlarımızdan oluşan ekip gönderdik, burada incelemelerde bulunuyor. YPG'nin Fırat'ın doğusuna geçtiğinden emin olana kadar bu çabalarımız devam edecek ve önümüzdeki günlerde o 'sarı' dediğiniz yer de inşallah yeşile dönüşecek, bu konudaki kararlılığımız tamdır." diye konuştu.

  "SADECE DEAŞ'I YENMEKLE ÇÖZÜLMEZ"

  Bu bölgede güvenli bölge oluşturulması durumunda, Suriye içinde zor şartlarda yaşayanların yerleşimini sağlayabilmeyi düşündüklerini dile getiren Çavuşoğlu, "Suriye'nin sorunu sadece bu operasyonla, DEAŞ'ı sadece bu bölgede yenmekle de çözülmez. Kapsamlı ve kalıcı bir çözüm için siyasi çözüm önemli. Başkalarının farklı ajandaları olabilir, bölünmesini isteyebilirler ama biz Suriye'nin sınır ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz." dedi.

  Çavuşoğlu, terör kantonu oluşmasını istemediklerini, Kürt kardeşleri ile sorunlarının olmadığını söyledi.

  "TÜRKİYE DIŞ POLİTİKADA SÖZ SAHİBİ OLACAKTIR"

  Musul operasyonunun planlandığı gibi gittiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Fakat yavaşladı. Niye? Henüz Musul halkının güveni kazanılamadı. Yok 'Haşdi Şabi girer, yok öteki girer, yok bu girer...' Musul halkı bir panik içinde. O yüzden, burada Musul halkına da garanti verilmesi gerekiyor. Telafer'i terk etmek zorunda kalan Türkmen kardeşlerimize de duyarsız değiliz." diye konuştu.

  Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dış politikayı belirlediği eleştirisiyle ilgili olarak, "Elbette belirleyecek. Cumhurbaşkanı halkın oylarıyla seçildi ve Cumhurbaşkanı bizim liderimiz, Türkiye'nin lideri. Türkiye'nin lideri her konuda söz sahibi olduğu kadar, dış politikada da söz sahibi olacaktır. Kendisinin liderliğinde dış politikamızı da başarılı bir şekilde yürütmek için gece gündüz çalışıyoruz, çaba sarf ediyoruz." şeklinde konuştu.

  İsrail ve Rusya ile ilişkileri normalleştirdiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, "Ama ne İsrail ile ne Rusya ile ilişkilerimizi düzeltmemiz, bizim prensiplerimizden vazgeçmemiz anlamına gelmez." dedi.

  Görüş Bildir