Petrol
99.69
-3.00%
Euro
17.5314
0.37%
Dolar
17.2293
1.51%
Altın
961.09
-0.18%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
347.510
3.77%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Başkan Erdoğan Kerkük'te çıkan yangını gündemine aldı

  Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Kerkük'te çıkan çarşı yangınını, başkan Erdoğan'ın gündemine aldığını söyledi.
  • AA
  • 30.11.2018 - 19:05
  • Güncelleme : 30.11.2018 - 19:05
  Başkan Erdoğan Kerkük'te çıkan yangını gündemine aldı

  Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, 26 Kasım'da yanarak kullanılamaz hale gelen Kerkük Kayseri Çarşısı'nın, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde olduğunu belirtti.

  Büyükelçi Yıldız, yangın sonucu kullanılamaz hale gelen Osmanlı mirasını ziyareti sırasında kendisine eşlik eden Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi ile çarşı esnafıyla görüşerek dertlerini dinledi.

  Başkan Erdoğan Kerkük te çıkan yangını gündemine aldı #1

  Daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yıldız, ziyaretinin sadece manevi olmadığını gerekli yardımları da sunacaklarını, esnaf ve halkı üzen böylesi bir olaydan son derece etkilendiğini dile getirdi.

  Başkan Erdoğan Kerkük te çıkan yangını gündemine aldı #2

  "BAŞKAN ERDOĞAN İLK GÜNDEN BERİ ELİNDEN GELENİ YAPIYOR"

  Yangının meydana geldiği ilk andan itibaren konunun, Türkiye'nin en üst düzeyinin gündemine taşındığını dile getiren Yıldız, "Konu, Türkiye'nin en üst düzeyi olan Başkanımızın gündeminde olmuştur. Başkanımızın yaklaşımı; elimizden ne geliyorsa yapalım şeklindedir." ifadelerini kullandı.

  Büyükelçi Yıldız, "Osmanlı dokusu, kültür ve tarihiyle, çarşı bizi buraya bağlıyor. Türkiye olarak, buradaki insanlarımızın huzuru bizim önceliğimizdir. Bu huzur için elimizden geleni yapacağız." diye konuştu.

  Çarşının tüm Kerkük halkının kimliğini temsil ettiğini vurgulayan Yıldız, Kerkük'ün "küçük Irak" şeklinde tanımlanmasını hatırlatarak, Osmanlı mirası çarşının da Türkmen, Arap, Kürt ve Süryanilerden oluşan esnafıyla adeta "küçük Kerkük'ü" simgelediğini kaydetti.

  Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı Irak'ın Kerkük kent merkezinde bulunan ve Osmanlı döneminde inşa edilen tarihi Kayseri Çarşısı'nda 26 Kasım'da henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmıştı. Yangın nedeniyle çarşıda bulunan çok sayıda iş yeri kullanılamaz hale gelmiş, 67 kuyumcu dükkanındaki yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki altın da erimişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir