Euro
10.0128
0.29%
Dolar
8.3097
0.05%
Altın
477.33
0.17%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
415.000
-6.89%
10ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 10 C

  Birleşmiş Milletler, Myanmar’da iç savaşa karşı uyardı

  BM Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, cuntanın demokrasi yanlısı protestoları şiddetle bastırdığı sırada ülkedeki iç savaş riskine karşı BMGK'ya çağrıda bulundu.
  • İHA
  • 01.04.2021 - 07:54
  • Güncelleme : 01.04.2021 - 09:13
  Birleşmiş Milletler, Myanmar’da iç savaşa karşı uyardı

  Myanmar'da şubat ayı başında ordunun yaptığı darbe sonrası tepki gösterilerinde 500'den fazla sivil hayatını kaybetti. Darbeci yönetimin protestoculara karşı acımasızlığı tüm dünyada tepki toplarken, BM Güvenlik Konseyi'ne "müdahale" çağrısı yapıldı.

  "SİVİL SAVAŞ VE KAN BANYOSUNUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ"

  BM Güvenlik Konseyi’ne, Myanmar’da giderek büyüyen krizin ve sivil savaşın önlenmesi için harekete geçilme çağrısı yapan Birleşmiş Milletler Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, "Konseyden, kolektif eylemde bulunmak, Myanmar halkının hak ettiği şeyi ve doğru olanı yapmak ve Asya’nın kalbinde çok boyutlu bir felaketi önlemek için mevcut tüm araçları dikkate almasını çağrıda bulunuyorum." ifadelerini kullandı.

  Birleşmiş Milletler, Myanmar’da iç savaşa karşı uyardı #1

  Cunta ile diyaloğa açık olduğunu belirten Burgener, "Sadece konuşmaya hazır olmalarını beklersek, bölgenin durumu daha da kötüleşecek. Bir kan banyosu mutlaktır." ifadelerini kaydetti.

  Birleşmiş Milletler, Myanmar’da iç savaşa karşı uyardı #2

  "İÇ SAVAŞ TEHLİKESİ ARTIYOR"

  Myanmar ordusunun giderek artan müdahalesi ve silahlı etnik kesimlerin ülkedeki iç savaş ihtimalini arttırdığına değinen Burgener, "Ordunun zulmü çok şiddetli ve birçok silahlı etnik savaşçılar açık muhalefet tavırları sergileyerek daha önce görülmemiş bir ölçekte iç savaş ihtimalini arttırıyor. Zulmün daha fazla artmasını önlemedeki başarısızlık uzun vadede dünyaya, özellikle de Myanmar’ın komşuları ve daha geniş bir bölge tarafından şimdi önlemeye yönelik yatırım yapmaktan çok daha pahalıya mal olacak." dedi.


  Birleşmiş Milletler, Myanmar’da iç savaşa karşı uyardı #3

  520'DEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  Aynı zamanda Burgener tarafından Güvenlik Konseyi’ne sunulan gözlemci raporlarında, Myanmar’da ordunun seçilmiş lider Aung San Suu Kyi’yi 1 Şubat’ta devirmesinden bu yana ülke genelinde 520’den fazla kişinin öldürüldüğü kaydedildi.

  Birleşmiş Milletler, Myanmar’da iç savaşa karşı uyardı #4

  İNGİLTERE'DEN BMGK'YA ÇAĞRI

  Öte yandan İngiltere, ordunun hafta sonu protestoculara karşı ölümcül güç kullanımını büyük miktarda artırmasının ardından Güvenlik Konseyi’ni acil oturuma çağırmıştı.

  Birleşmiş Milletler, Myanmar’da iç savaşa karşı uyardı #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir