Petrol
83.94
1.30%
Euro
17.8261
0.52%
Dolar
18.4778
0.01%
Altın
971.16
0.85%
Borsa
3278
0.54%
Bitcoin
374.535
5.00%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C
  BMGK'da gergin Suriye toplantısı

  BMGK'da gergin Suriye toplantısı

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde gergin Suriye zirvesi gerçekleştirildi. New York'taki BM Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya Suriye temsilcisi de katıldı.
  • Haber Merkezi
  • 10.04.2018 - 08:53

  Suriye'de Esad rejiminin gerçekleştirdiği kimyasal saldırılar, uluslararası arenada da gündemdeydi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşınan tartışmalar New York'ta bulunan merkezde görüşüldü.

  Toplantı taraflar için oldukça gergin geçti.

  BMGK da gergin Suriye toplantısı #1

  SORUŞTURMA TALEBİ

  BMGK'nın daimi temsilcileri masada Suriye'ye yönelik kimyasal soruşturma başlatılmasını önerdi. Olası bir ABD müdahalesine karşı İngiltere önce diyalog ortamının kurumasını talep ederken, Fransız temsilcisi ise Rusya'yı suçladı.

  BMGK da gergin Suriye toplantısı #2

  Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre ise Duma'daki kimyasal silah saldırısında Rusya'nın da "parmağı olduğunu" belirterek, "Bu saldırılar, doğrudan ya da dolaylı, Rusya'nın bilgisinde gerçekleşti." diye konuştu.

  BMGK da gergin Suriye toplantısı #3

  "TÜM SEÇENEKLER MASADA"

  Olası bir müdahalenin baş aktörlerinden olan ABD temsilcisi Kati Pierce  konseyden Duma'daki "korkunç" kimyasal silah saldırına yönelik soruşturma yürütülmesini talep etti.

  BMGK da gergin Suriye toplantısı #4

  Pierce, ABD'nin Suriye'ye olası askeri müdahalesine değinen Pierce, "Öncelikle uygun bir soruşturma başlatılmasını tercih ediyoruz. En yakın müttefiklerimizle irtibat halindeyiz, özellikle ABD ve Fransa ile. Tüm seçenekler masada." ifadelerini kullandı.

  RUS TEMSİLCİSİ GERGİN

  Masada bulunan daimi temsilcilerden olan Rusya'nın gerginliği yüzünden okundu. Rus temsilcisi Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise tasarıyı değerlendireceklerini söylerken, gergin hareketlerle devamlı su içtiği de gözden kaçmadı.

  BMGK da gergin Suriye toplantısı #5

  Öte yandan ABD, Suriye'de kimyasal silah kullanımının soruşturulması için yeni bir BM mekanizması kurulmasını talep eden karar tasarısını BMGK'ye sundu.

  SURİYE KÜRSÜDEYKEN SALONDAN ÇIKTILAR

  ABD, Rusya, İngiltere ve Fransa'nın konuşmalarının ardından Suriye'ye söz hakkı verildi. Kürsüye Suriye Büyükelçisi'nin çıktığı sırada ABD, İngiltere ve Fransa'nın temsilcilerinin salonu terk etti. Peşlerinden de İngiltere temsilcisi salondan ayrıldı. O an tüm salon adeta buz kesti

  BMGK da gergin Suriye toplantısı #6

  BMGK da gergin Suriye toplantısı #7

  DUMA KATLİAMI

  Esad rejimi muhaliflerin kalesi rolündeki Duma'da geçtiğimiz gün kimyasal saldırı bir katliama imza attı. Her ne kadar Rusya ve Suriye bu durumu kabul etmeseler de uluslararası bulgular ve bilgiler saldırıyı Suriye'nin yaptığı yönünde.

  BMGK da gergin Suriye toplantısı #8

  BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'de rejimin kuşatması altındaki Doğu Guta'nın Duma ilçesindeki kimyasal silah saldırısı üzerine 15 üyeli konseydeki 9 ülke Fransa, İngiltere, ABD ve konseyin geçici üyelerinden Fildişi Sahili, Hollanda, Peru, Polonya, Kuveyt ve İsveç'in talebiyle toplandı.


  Görüş Bildir