Brexit’e karşı yiyecek, ilaç ve giysi depolanıyor

İngilizlerin yüzde 40’ı, ülkelerinin Avrupa Birliği’nden (AB) herhangi bir anlaşma olmadan ayrılması senaryosuna karşı hazırlık yapıyor.

HALK EN ÇOK YİYECEK STOKLUYOR

Anlaşmasız Brexit’e karşı tedbir alanların yüzde 56’sı, evlerinde yiyecek maddeleri depoluyor. Hazırlık yapanların yüzde 44’ü ev araç ve gereçleri stoklarken, yüzde 37’si ise ihtiyaç duyacağını düşündüğü ilaçları yedekliyor.

Brexit’e karşı yiyecek, ilaç ve giysi depolanıyor

'KITLIK YAŞANABİLİR' ENDİŞESİ

Halk, 31 Ekim de gerçekleşmesi beklenen AB’den anlaşmasız ayrılık senaryosunda kıtlık yaşanabileceğini veya fiyatların çok yükseleceğini varsayarak, giyim eşyalarını bile stokluyor. Tedbir alanların yüzde 28’i yedek giysi ve ayakkabı satın aldıklarını belirtti.

Brexit’e karşı yiyecek, ilaç ve giysi depolanıyor

THERESA MAY'İN ANLAŞMASI REDDEDİLDİ

İngiltere’de 2016‘da düzenlenen ve Brexit (AB’den ayrılma) kararının çıktığı referandumun ardından Theresa May, Başbakan olarak göreve gelmişti. Ancak May’in AB ile vardığı ayrılık anlaşması, İngiliz Parlamentosu tarafından üç kez reddedildi. Bunun üzerine istifa kararı alan May’in yerine, iktidarda olan Muhafazakâr Parti içerisinde liderlik yarışı başladı.

Brexit’e karşı yiyecek, ilaç ve giysi depolanıyor

BORİS JOHNSON ÖNDE GÖTÜRÜYOR

Son anketlere göre, yarışı İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson önde götürüyor. İkinci aday ise mevcut Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt. Her iki aday da AB ile yeni bir anlaşma sağlansa da sağlanmasa da 31 Ekim tarihinde Brexit kararını uygulayarak, İngiltere’yi birlikten çıkarmayı vaat ediyor.

ŞİRKETLER DEPOLAMA ALANI BULAMAYACAKLAR

Brexit’in normal şartlarda mart ayında gerçekleşmesi gerekirken, alınan bir erteleme kararı ile son tarih 31 Ekim’e çekilmişti. Business Insider’ın haberine göre, 31 Ekim’de İngiltere’de market raflarının boşalması olasılığı, mart ayına göre çok daha yüksek. Firmalar artacak talebi karşılamak için üretimlerini depolayacak alanları mart ayında çok daha rahat temin edebilmişti fakat bu alanların çoğu yılbaşı sezonu için çoktan tutuldu. Bu durumda şirketler ekim ayı için üretim yapmak isteseler bile depolama alanı bulamayacaklar.

Brexit’e karşı yiyecek, ilaç ve giysi depolanıyor

İNGİLİZ HALKINA UYARI

Yiyecek ve İçecek Federasyonu’ndan bir sözcü, anlaşmasız Brexit durumunda bazı yiyeceklerin hızla tükeneceği konusunda İngiliz halkını uyardı. Birkaç hafta içinde tüketicilerin bazı ürünlerin piyasada bulunamadığını göreceğini belirten sözcü, özellikle sınırlı raf ömrüne sahip ürünlerde bu riskin daha yüksek olduğunu kaydetti. Araştırmaya göre, İngilizlerin yüzde 55’i de Brexit sonrası harcanabilir gelirlerinde düşüş bekliyor.

Brexit’e karşı yiyecek, ilaç ve giysi depolanıyor