Euro
15.2961
0.52%
Dolar
13.541
0.38%
Altın
778.75
0.56%
Borsa
1.981
0%
Bitcoin
706.077
-2.15%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C

  D vitamini eksikliği koronavirüsten ölüm riskini artırabilir

  Araştırmacılar, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde yaşanan ölümlere dikkat çekti.
  • AA
  • 12.05.2020 - 09:57
  • Güncelleme : 12.05.2020 - 09:57
  D vitamini eksikliği koronavirüsten ölüm riskini artırabilir

  ABD’de yapılan yeni bir araştırma, D vitamini eksikliği ile koronavirüs kaynaklı ölüm oranlarının yüksekliği arasında bağ olabileceğini ortaya koydu.

  Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesi'nde bir grup araştırmacı tarafından yapılan çalışmada, koronavirüs kaynaklı yüksek ölümlerin görüldüğü İtalya, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerdeki ölüm vakalarında D vitamini seviyelerinin, diğer ülkelerdeki vakalarla kıyaslandığında daha düşük olduğu tespit edildi.

  KORONAVİRÜSE KARŞI D VİTAMİNİNİN ÖNEMİ

  Raporda, araştırma grubu başkanı Vadim Backman’ın, "Analizimiz, koronavirüse yakalanmayı engellemese de D vitamini yeterli hastaların ölüm oranlarının yarı yarıya daha düşük olacağını ve komplikasyonları azaltabileceğini gösteriyor." ifadelerine yer verildi.

  D vitamini eksikliği koronavirüsten ölüm riskini artırabilir #1

  "ŞİMDİLİK EK TEDAVİ OLARAK KULLANILABİLİR"

  Backman, koronavirüse karşı daha savunmasız olan Afro-Amerikalılar ve vitamin eksikliğinin yaygın görüldüğü yaşlı hastalar için D vitamini takviyesinin, şimdilik ek tedavi olarak kullanılabileceğini belirtti.

  "VİTAMİN DOĞRU DOZDA ALINMALI" UYARISI

  Bununla birlikte, raporda virüse karşı tüm insanları D vitamini almaya yönlendirmek için erken olduğu, vitaminin doğru dozda alınmazsa yan etkilerinin bulunabileceği ve nihai sonuçlar için araştırmanın derinleştirilmesi gerektiği vurgulandı.

  D vitamini eksikliği koronavirüsten ölüm riskini artırabilir #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir