Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1662
0.16%
Dolar
18.5279
0.14%
Altın
990.79
0.26%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.227
-0.07%
20ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 20 C

  Dodik Sırp Cumhuriyeti için devlet ifadesini kullandı

  Sırp Cumhuriyeti'nin Başkanı Milorad Dodik, Sırp halkının özgürlüğünün sadece ayrı bir devletle sağlanabileceğini savundu.
  • AA
  • 26.09.2016 - 02:04
  Dodik Sırp Cumhuriyeti için devlet ifadesini kullandı

  Dodik Sırp Cumhuriyeti için devlet ifadesini kullandı #1

  Bosna Hersek'teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin (RS) Başkanı Milorad Dodik, cumhuriyet için "devlet" ifadesini kullanarak, "Sırp Cumhuriyeti, devlet gibi önemlidir. Sırp Cumhuriyeti devlettir. Okulda bir şeyin devlet olarak adlandırılması için üç temel kriter olduğunu öğrendim: Toprak, etkili bir iktidar ve devleti isteyen halk. Sırp Cumhuriyeti'nde ne eksik? Hiçbir şey." görüşünü savundu.

  REFERANDUMU BAŞARILI OLARAK DEĞERLENDİRDİ

  Sırp lider, başkent Saraybosna yakınlarında, Sırp nüfusun yoğun yaşadığı Pale'de toplanan destekçilerine yaptığı konuşmada, bugün entite sınırlarında yapılan referandumla "şanlı tarihlerinde yeni bir sayfa açıktıklarını" öne sürerek, 9 Ocak'ın "Sırp Cumhuriyeti Günü" olarak kabul edilmesi için yapılan referandumu "başarılı" olarak niteledi. Her şeyin Pale'de başladığını ve kutlamanın da burada yapılması gerektiğini dile getiren Dodik, 9 Ocak 1992'de Pale'de Sırp Cumhuriyeti'nin kurulduğunu anımsattı.

  "OY KULLANMAYAN SIRPLAR UTANMALI"

  Dodik, Sırp Cumhuriyeti halkı ve yaptıkları seçimle gurur duyduğunu belirterek, referandumda oy kullanmayan her Sırp vatandaşın ise utanması gerektiğini savundu. Sırp Cumhuriyeti'nin "Yugoslavya'nın dağılmasının sonucu" ortaya çıktığını aktaran Dodik, Sırp halkının özgürlüğünün, sadece bir devlete sahip bulundukları takdirde garanti altında olacağını ileri sürdü.

  Dodik, Sırp Cumhuriyeti'nin devlet gibi önemli olduğunu iddia ederek, "Sırp Cumhuriyeti devlettir. Okulda bir şeyin devlet olarak adlandırılması için üç temel kriter olduğunu öğrendim: Toprak, etkili bir iktidar ve devleti isteyen halk. Sırp Cumhuriyeti'nde ne eksik? Hiçbir şey." görüşünü savundu.

  OYLARIN YÜZDE 36'SI SAYILDI

  Öte yandan, "Referandumu Düzenleme Komisyonu"ndan yapılan açıklamada, oyların yüzde 30,76'sının sayıldığı ve resmi olmayan ilk sonuçlara göre, sandığa gidenlerin  yüzde 99,8'inin "9 Ocak'ın Sırp Cumhuriyeti Günü olarak kutlamasını destekliyor musunuz?" sorusuna "evet" cevabını verdiği bildirildi. Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnaklar ise bugünkü referandumu boykot etti.

  ANAYASAYA AYKIRI REFERANDUM

  Sırp Cumhuriyeti’nin kurulmasına ilişkin bildiri 9 Ocak 1992'de kabul edilmişti. Bu nedenle bu tarih, entite sınırları içerisinde "Sırp Cumhuriyeti Günü" olarak kutlanıyordu.

  Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, geçen yıl kasım ayında aldığı kararla, Sırp Cumhuriyeti Günü'nün kutlanmasının "anayasaya aykırı" olduğuna hükmetmiş ve ilgili kanunun değiştirilmesini istemişti. Mahkeme gerekçeli kararında, 1992 yılındaki bildirinin ülkedeki Boşnak ve Hırvat temsilcilerin katılımı olmadan kabul edildiğini ve tek taraflı olduğunu belirtmişti.

  MAHKEME KARARINI HİÇE SAYACAKALAR

  Mahkemenin kararını hiçe sayarak 9 Ocak’ı kutlamaya devam edeceklerini açıklayan Bosnalı Sırplar, Sırp nüfusun yoğun yaşadığı entite sınırları içinde referanduma gitme kararı almıştı.

  Geçen hafta konuyu görüşmek üzere yeniden toplanan Anayasa Mahkemesi üyeleri, yapılması planlanan referandumun da anayasaya aykırı olduğuna ve durdurulması gerektiğine karar vermişti.


  Görüş Bildir