Petrol
96.18
-0.49%
Euro
18.2798
-0.10%
Dolar
17.8858
-0.36%
Altın
1.033
0.21%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
417.412
-3.13%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Donald Trump'ın çevresine güveni kalmadı

  Donald Trump'ın çevresine güveni kalmadı

  ABD Başkanı Trump'ın oğlu, babasının çevresinde güvendiği isimlerin oldukça az olduğunu bu durumdan utandığını söyledi.
  • AA
  • 12.09.2018 - 07:50
  • Güncelleme : 12.09.2018 - 08:51

  ABD Başkanı Donald Trump’ın oğlu Donald Trump Jr, ABC kanalına yaptığı açıklamalarda, imzasız yazının Beyaz Saray içerisinde güven sorunu yarattığını ifade etti.

  "GÜVENDİĞİ İSİMLER ÇOK AZ"

  Babasının Beyaz Saray’da en çok güvendiği ismin sorulması üzerine Trump’ın büyük oğlu, babasının çevresine olan güveninin azaldığını belirterek, “Güvendiği isimler var fakat olmasını istediğimden çok daha az.” dedi.

  Trump’ın oğlu, Beyaz Saray’da kardeşi Ivanka Trump ve eşi Jared Kushner’in de görev yaptığına dikkat çekerek, bu isimlerin babasının güveneceği isimler olduğuna vurgu yaptı.

  "UTANILACAK BİR DURUM"

  Donald Trump Jr, “Çevresindeki herkese güvenebilse işlerin halledilmesi çok daha kolay olurdu. Bu utanılacak bir durum.” diye konuştu.

  Donald Trump ın çevresine güveni kalmadı #1

  KİMSEYE GÜVENMİYOR

  ABD medyasında sık sık Donald Trump'ın Beyaz Saray'da kimseye güvenmediğini söylediğine dair haberler çıkıyor.

  İSİMSİZ MAKALE

  New York Times’da "isimsiz" olarak yayımlanan "Trump yönetimi içindeki direnişin bir parçasıyım" başlıklı makaleyi kaleme alan kişinin, Trump yönetimindeki üst düzey bir görevli olduğu ileri sürülmüştü.

  Makalede, "Trump'ın tam olarak anlayamadığı şey şu; Kendi yönetimindeki birçok üst düzey görevli, Başkan'ın gündeminin bazı kısımlarını ve kötü heveslerini bozmak için özenle çalışıyor. Bunu biliyorum çünkü ben de onlardan biriyim." ifadesine yer verilmişti.

  Makaleye tepki gösteren Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, yazıyı "korkak bir makale" olarak nitelemişti.

  ABD Başkanı Trump'ın Beyaz Saray'da şüpheyle yaklaştığı isimler;

  ADALET BAKANI JEFF SESSIONS

  Amerikan CNN televizyonuna göre, şüphelilerden biri Adalet Bakanı Jeff Sessions. Sessions, ABD Başkanı Trump'la kamuoyu önünde belki de en çok anlaşmazlığa düşen isim. Hatta bu hafta Trump'ın Sessions'ın zekası ve aksanıyla dalga geçtiği ortaya çıkmıştı.

  Donald Trump ın çevresine güveni kalmadı #2

  ABD BAŞKAN YARDIMCISI MIKE PENCE:

  Bir diğer şüpheli ABD Başkan yardımcısı Mike Pence. Pence aslında basının önünde Trump'ın hem arkasında olan ve ona destek veren bir isim olarak gözüküyor. Ancak perde arkasında çok hırslı bir politikacı olduğuna ve başkanlık koltuğuna göz diktiğine dikkat çekiliyor. New York Times'a bu makaleyi kaleme alarak Trump'ı koltuğundan edip yerine geçmeyi hedeflemiş olabileceği yorumları yapılıyor.

  Donald Trump ın çevresine güveni kalmadı #3

  SAVUNMA BAKANI JAMES MATTIS:

  Savunma Bakanı James Mattis de şüpheliler arasında. Trump'la kamuoyu önünde çok fazla görüş ayrılığına düşmese de Trump'ın görevden uzaklaştırdığı eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly'le arasının çok iyi olduğu biliniyor.

  Donald Trump ın çevresine güveni kalmadı #4

  BEYAZ SARAY GENEL SEKRETERİ JOHN KELLY:

  Bir diğer şüpheli de Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly. O da makalenin yazarı olabilir. Trump'la birçok kez görüş ayrılığına düştü ve kamuoyuna yansıyan bir şekilde tartıştı. Hatta görevden alınabileceği konuşuldu. Kelly'nin ABD Başkanı Trump'ın ipini bu şekilde çekerek kendi koltuğunu korumaya çalıştığı yorumları yapılıyor.

  Donald Trump ın çevresine güveni kalmadı #5

  İÇ GÜVENLİK BAKANI KIRSTJEN NIELSEN:

  Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen. Nielsen, Trump'la sık sık görüş ayrığı yaşayan Kelly'e yakın bir isim. Kendisinin de ABD Başkanı Trump'la arasının pek iyi olmadığı biliniyor. Hatta bir kabine toplantısında belgesiz göçmenler konusunda Trump'tan fırça yediği bunun üzerine istifayı düşündüğü ancak sonra kararından vazgeçtiği söyleniyor.

  Donald Trump ın çevresine güveni kalmadı #6

  ABD'NİN BM ÖZEL TEMSİLCİSİ NIKKI HALEY:

  ABD'nin BM özel temsilcisi Nikki Haley de şüphelilerden biri. O aslında Trump'ın en çok sevdiği isimler arasında ama Pence gibi onunda çok hırslı olduğu konuşuluyor. Rusya ve Putin konusunda Trump'la farklı düşündüğü de biliniyor.

  Donald Trump ın çevresine güveni kalmadı #7

  TRUMP'IN RUSYA DANIŞMANI FIONA HILL:

  Bir diğer şüpheli ise ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya danışmanı Fiona Hill. Hill'in de Rusya konusunda Trump'a göre daha sertlik yanlısı olduğu söyleniyor. Fiona Hill'in bir diğer özelliği ise, Beyaz Saray eski Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster'a çok yakın bir isim olması.

  Donald Trump ın çevresine güveni kalmadı #8

  TRUMP'IN DANIŞMANI KELLYANNE CONWAY:

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray Danışmanı Kellyanne Conway da olağanüstü şüpheliler arasında. Siyaset sahnesinde uzun yıllardır var olan Conway rüzgar ne yöne eserse o yöne eğilmeyi bilen bir kişi. Trump'a tepkilerin arttığı bir dönemde o da olağan şüpheliler arasında bulunuyor.

  Donald Trump ın çevresine güveni kalmadı #9

  BEYAZ SARAY DANIŞMANI DON McGAHN:

  Beyaz Saray danışmanlarından Don McGahn da New York Times'a yazılan "isimsiz" makalenin kahramanı olabilir. Don McGahn'ın sonbaharda görevinden ayrılmayı planladığı biliniyor. Birçok kez Trump'la görüş ayrılığına düşen Don McGahn şüpheliler listesinde en üstte yer alıyor.

  Donald Trump ın çevresine güveni kalmadı #10

  ULUSAL GÜVENLİK DİREKTÖRÜ DON COATS:

  Bir diğer olağan şüpheli Ulusal Güvenlik Direktörü Dan Coats. Washington siyasetinde uzun süredir etkili olan Coats, Rus lider Vladimir Putin'in Washington'a davet edilmesi konusunda Trump'la görüş ayrılığı yaşadığı biliniyor.

  Donald Trump ın çevresine güveni kalmadı #11


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir