Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
590.573
-2.61%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C

  DSÖ: Günlük vakada rekor kırıldı, virüs hala ölümcül

  DSÖ, bazı bilim insanlarının aksine, virüsün gücünü kaybettiğine dair henüz bir kanıt olmadığını bildirdi.
  • AA
  • 23.06.2020 - 09:05
  DSÖ: Günlük vakada rekor kırıldı, virüs hala ölümcül

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde rekor bir artışla dün 183 binden fazla koronavirüs vakası bildirildiğini açıkladı.

  DSÖ, virüsün hala ölümcül olduğunu ve gücünü kaybettiğine dair henüz önemli bir işaret bulunmadığına dikkat çekti.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, "Neredeyse her gün yeni ve korkunç bir rekora ulaşıyoruz." dedi.

  "HIZLI ARTIŞ DEVAM EDİYOR"

  DSÖ'ye dün küresel çapta 183 binden fazla koronavirüs vakasının bildirildiğini aktaran Ghebreyesus, bunun bir günde kaydedilen en yüksek vaka sayısı olduğuna dikkati çekti.

  Ghebreyesus, DSÖ'ye toplamda 8.8 milyondan fazla vaka sayısı ve 465 binden fazla koronavirüs kaynaklı ölü sayısı rapor edildiğini belirterek, "Bazı ülkelerde vaka ve ölüm sayısındaki hızlı artış devam ediyor." diye konuştu.

  DSÖ: Günlük vakada rekor kırıldı, virüs hala ölümcül #1

  "YAŞAM VE GEÇİM KAYNAKLARI ARASINDA BİR SEÇİM DEĞİL"

  Çeşitli ülkelerin başarılı bir şekilde virüsü kontrol altına aldıktan sonra yasakları kaldırdığını ve ekonomilerin tekrar açıldığını anımsatan Ghebreyesus, bununla beraber bu ülkelerde vaka sayılarının tekrar artışa geçtiği uyarısında bulundu.

  Ghebreyesus, "Tüm ülkeler, halkını korumak ve sosyal ve ekonomik hasarı en aza indirme arasında hassas bir denge ile karşı karşıya bulunuyor. Bu, yaşam ve geçim kaynakları arasında bir seçim değildir. Ülkeler, her ikisini de (aynı anda) yapabilir." değerlendirmesinde bulundu.

  DSÖ: Günlük vakada rekor kırıldı, virüs hala ölümcül #2

  "VİRÜS, GÜCÜNÜ KAYBETMEDİ"

  "Son günlerde bazı bilim insanlarının 'virüsün gücünü kaybettiği' açıklamaları ve vaka sayılarının rekor kırmasına rağmen, ölüm oranlarının düşmesini neye bağladıkları" sorusu üzerine, sözü DSÖ'nün koronavirüse karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove aldı.

  Kerkhove, "virüste değişiklik olup olmadığını belirlemek için" bilim insanlarının incelediği şu anda 49 binden fazla "tam gen dizilimi"nin mevcut olduğunu söyledi.

  Koronavirüsün etkisini kaybettiğine ilişkin ellerinde henüz bir kanıt olmadığına işaret eden Kerkhove, "Henüz gücünü kaybettiğini görmedik ama (DSÖ bünyesinde) küresel olarak bunu inceleyen bir grup insan var." şeklinde konuştu.

  DSÖ: Günlük vakada rekor kırıldı, virüs hala ölümcül #3

  "VİRÜS ÇOK ÖLÜMCÜL"

  Kerkhove, virüsün ölümcül etkisini sürdürdüğünü vurgulayarak, "Bu virüsün çok ölümcül olduğunu vurgulamamız gerekiyor. İnsanlara enfekte olma şansı bulduğunda öldürücü olabiliyor. Dolayısıyla herkesin bu virüsü ciddiye almasını ve enfeksiyonu önlemek için elinden gelen her şeyi yaptığından emin olmasını istiyoruz." ifadesini kullandı.

  "ABD'DEKİ GENÇLERDE VAKA SAYISI ARTTI"

  Öte yandan, DSÖ Acil Durum Program Direktörü Mike Ryan ise ABD'nin bazı eyaletlerinde vaka sayılarının arttığını belirtti. Bu ülkede, gençlerde vaka sayısının arttığına dikkat çeken Ryan, salgın nedeniyle hastaneye yatırılan gençlerin sayısının arttığına dair kanıtlar olduğunu kaydetti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir