Euro
10.037
-0.31%
Dolar
8.4346
-0.25%
Altın
497.71
0.1%
Borsa
1.389
-0.21%
Bitcoin
333.658
-1.67%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Eyfel Kulesi'nde yankesici operasyonu

  Fransız polisi, başkent Paris'in simgesi haline gelen Eyfel Kulesi'nde turistleri soyan yankesici çetesini düzenlediği operasyonla çökertti.
  • AA
  • 28.05.2015 - 23:21
  Eyfel Kulesi'nde yankesici operasyonu

  Eyfel Kulesi nde yankesici operasyonu #1

  Operasyon sonucunda 7 kişilik çete üyeleri gözaltına alınırken, yankesicilik suçlamasıyla sorgulanan ayrı 3 kişi ise serbest bırakıldı.

  Kuleye adeta "dadanan" çete üyelerinin, güvenlik elemanlarının dikkatini çekmemek için fotoğraf makineleri, kameraları ve küçük sırt çantalarıyla kendilerini turist gibi gösterdikleri, 3'er kişilik gruplar halinde çalışan çetenin aralarına karıştıkları turistlerden özellikle yanlarında daha çok nakit taşıdıklarını bildikleri Asya’dan gelenleri hedef seçtikleri belirlendi.

  Güvenlik kameralarından görüntüleri tespit edildikten sonra yakalanan Romanya vatandaşı çete üyelerinin, turistik sezonda günde 4’er bin avroya kadar yankesicilikten gelir sağladıkları bildirildi.

  Eyfel Kulesi’nde çalışanlar, geçen hafta cuma günü yankesici çetesi yüzünden greve gitmişti.

  Çalışanların üye olduğu sendika, yaptığı yazılı açıklamada, yankesicilerin sayısının sürekli arttığını, bu kişileri engellemeye çalıştıklarını, ancak fiziki saldırı ve tehditlere maruz kaldıklarından şikayet etmişti. Sendika yönetimi, yankesicilerin engellenmesi talebiyle grev kararı alındığını açıklamıştı.

  İLK ZAMANLAR "ÇİRKİN" DİYE BEĞENİLMEMİŞTİ

  Eyfel Kulesi’ni her yıl yaklaşık 7 milyon kişi ziyaret ediyor. Kule, 1889 yılında uluslararası bir fuar için geçici olarak inşa edilmiş, ilk zamanlar başkentlilerin "çirkin ve estetik yoksunu" eleştirilerine hedef olmuştu.

  Paris’te giderek artan yankesicilerden şikayetçi eden Louvre Müzesi çalışanları da geçen yıl aynı gerekçeyle greve gitmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir