Euro
9.0118
0.49%
Dolar
7.4586
1.33%
Altın
437.78
0.06%
Borsa
1.524
-1.43%
Bitcoin
271.000
-4.40%
3ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 3 C

  FBI: 6 Ocak öncesi ilgili birimleri uyardık

  FBI Washington Ofisi Direktör Yardımcısı Steven D'Antuono, 6 Ocak'ta yaşanan olaylar öncesinde ilgili makamları uyardıklarını açıkladı.
  • AA
  • 13.01.2021 - 07:17
  • Güncelleme : 13.01.2021 - 09:02
  FBI: 6 Ocak öncesi ilgili birimleri uyardık

  ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Washington Ofisi Direktör Yardımcısı Steven D'Antuono, Washington Bölge Mahkemesi Başsavcı Vekili Michael Sherwin ile 6 Ocak'taki Kongre olaylarına ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

  "6 OCAK ÖNCESİ UYARDIK"

  FBI'ın 6 Ocak öncesinde bazı kişilerin şiddet olaylarına neden olmak üzere Washington'a geldiğine ilişkin haber aldıklarını ve bu konuda ilgili makamlar uyardıklarını ifade eden D'Antuono, bu kişilerden bazılarının Washington'a gelmelerinin engellendiğini bildirdi.

  Olaylara karışanların FBI'ya teslim olması çağrısında bulunan D'Antuono, "Washington'dan ayrılmışsanız bile Kongrede suç faaliyetlerine karışmış iseniz yerel birimlerimiz kapınızı çalacaktır." dedi.

  FBI: 6 Ocak öncesi ilgili birimleri uyardık #1

  "BİRİMLERİMİZ İNCELEMEK ÜZERE 100 BİNDEN FAZLA İÇERİĞİ TOPLAMIŞ DURUMDA"

  FBI'ın Washington Ofisi'nin şu ana kadar 160 kişi hakkında dava dosyası açtığını belirten D'Antuono, "Bu şu anda buzdağının görünen ucu. Birimlerimiz şu ana kadar incelenmek üzere 100 binden fazla dijital medya içeriği toplamış durumda." diye konuştu.

  "YÜZLERCE DAVA AÇILACAK"

  Sherwin ise bu sürecin devam edeceğini ve yüzlerce dava açılacağını belirterek, bu sürecin FBI ve Adalet Bakanlığı tarihinde görülmemiş kapsamda bir süreç olacağına vurgu yaptı.

  FBI: 6 Ocak öncesi ilgili birimleri uyardık #2

  "BULDUKLARIMIZ GERÇEK CİHAZLARDI VE İÇİNDE PATLAYICILAR VARDI"

  Kongrede iki el yapımı patlayıcı cihaz bulduklarını ifade eden Sherwin, "Bunlar gerçek cihazlardı. İçinde patlayıcılar vardı. Zamanlayıcıları vardı. Neden patlamadıklarını bilmiyoruz. Bunu soruşturuyoruz. Bomba imha ekiplerinin yardımı ile Kongre polisi tarafından etkisiz hale getirildi. Elbetteki bu cihazlar inceleniyor." değerlendirmesinde bulundu.

  FBI: 6 Ocak öncesi ilgili birimleri uyardık #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir