Euro
10.8537
0.96%
Dolar
9.2932
0.88%
Altın
533.47
1.08%
Borsa
1.429
-0.26%
Bitcoin
614.360
2.92%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C

  Filistinli Şeyma'nın hayali gerçek olacak

  İsrail, Gazze'ye başlattığı hava saldırılarında sadece evleri değil umutları da yıkmak istedi. Filistinliler ise yapacakları düğünle İsrail'e "hayallerimizi yıkamazsın" mesajı göndermeye hazırlanıyor.
  • AA
  • 28.03.2019 - 12:23
  Filistinli Şeyma'nın hayali gerçek olacak

  İsrail'in, Gazze'ye düzenlediği son hava saldırılarında, 20 yaşındaki Filistinli gelin adayı Şeyma el-Huveyti'nin ailesiyle birlikte yaşadığı ev, büyük zarar gördü. Saldırılar sonucu Şeyma'nın, beyaz gelinliğiyle son kez evinden çıkma hayalinin yanı sıra binbir emekle hazırladığı çeyizin büyük bölümü de yok oldu.

  EN GÜZEL ŞEKİLDE GELİN OLACAK

  Cuma günü dünyaevine girmeye hazırlanan Şeyma, tam "her şey bitti" derken en büyük destek yine Filistinlilerden geldi. Gazzeli genç kız, şimdi belki de hayal bile edemediği bir düğünle gelin olmaya hazırlanıyor.

  "İSRAİL, MUTLULUĞU ÖLDÜRMEYE ÇALIŞIYOR"

  Birkaç gün öncesine kadar tatlı bir telaş içinde kızının düğünü için hazırlanan anne Ayide el-Huveyti, bir harabeye dönen evinin yıkıntıları arasında yaşadıklarını anlattı. 16 yıldır dul olan 11 çocuk annesi Huveyti, "Saldırılar başlayınca canım bedenimden çıkıyormuş gibi hissettim. Her şey moloz yığınına döndü. İsrail sanki özellikle kalplerimizdeki mutluluğu öldürmeye çalışıyor." dedi.

  Filistinli Şeyma nın hayali gerçek olacak #1

  KURTARABİLDİĞİNİ KURTARDI

  Saldırı sırasında Şeyma'nın, düğün hazırlıklarıyla geçen yorucu bir günün ardından akşam yemeği hazırladığını ifade eden anne Huveyti, sokaktan sesler gelmeye başlayınca apar topar kendilerini dışarı attıklarını söyledi. Kızının kendisinden, çeyizinden kurtarabildiği kadar eşyayı kurtarmasını istediğini belirten Huveyti, küçük eşyalardan bazılarını kurtarmayı başardığını aktardı.

  BARINAK İÇİN ÇAĞRI YAPTI

  "Saldırılar sona erdikten sonra kızım 'Beyaz gelinlikle yıkık bir evden nasıl çıkacağım?' diye soruyordu." diyen Huveyti, Şeyma'yı yaşadığı şoktan çıkarmak ve hayal ettiği düğünü yapmak için kendi kendine söz verdiğini belirtti. İsrail'in, Gazze'ye yönelik son saldırılarında evsiz kalan onlarca aileden biri olan Huveyti ailesi, evlerinin onarılması ve kendilerine geçici bir barınak bulunması çağrısı yaptı.

  Filistinli Şeyma nın hayali gerçek olacak #2

  ÇEYİZİ YAPILACAK, TAŞINMASI İÇİN 5 ARAÇ TAHSİS EDİLECEK

  Şeyma'nın hikayesi, kamuoyuna mal olunca hayırsever Filistinliler, onun bu mutlu gününün tüm Gazze'nin düğünü olması için kolları sıvadı. Hamas lideri İsmail Heniyye'nin oğlu Abdusselam Heniyye, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Şeyma'nın, babası Heniyye'nin Gazze'nin batısındaki Eş-Şati Mülteci Kampı'ndaki evinden gelin olarak çıkacağını duyurdu. Filistinli hayırsever Emin Ebu Reşid ise Şeyma'nın çeyizini, yeniden ve en güzel şekilde yapma sözü verdi. Bir taksi ofisi de cuma günü düğün alayını taşıması için 5 araç tahsis edeceğini açıkladı.

  Şeyma'nın düğünü için bir kez daha büyük bir dayanışma örneği gösteren Filistinliler, İsrail'e "hayallerimizi yıkamazsın" mesajı verecek.

  Filistinli Şeyma nın hayali gerçek olacak #3

  SALDIRILARDA 10 FİLİSTİNLİ YARALANDI

  Gazze'den atılan bir roket, 25 Mart'ta Tel Aviv'in kuzeyindeki Şaron bölgesinde bir eve düşmüş, evde bulunan 7 kişi yaralanmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu, akşam saatlerinde Gazze'ye saldırı başlatmıştı. Hamas, aynı gün yerel saatle 22.00'de Mısır'ın ara buluculuğunda Gazze'de ateşkese varıldığını duyurmuş ancak buna rağmen İsrail bombardımanı sabaha kadar devam etmişti. Gazze'deki Hükümet Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze'ye düzenlediği yaklaşık 50 saldırıda 10 Filistinli'nin yaralandığı aktarılmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir