Petrol
109.97
-0.85%
Euro
17.0243
-0.07%
Dolar
15.9271
0.01%
Altın
949.28
0.05%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
471.577
-2.74%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C
  Financial Times'tan 4 sayfalık Türkiye özel dosyası

  Financial Times'tan 4 sayfalık Türkiye özel dosyası

  Financial Times bugün Türkiye'nin ekonomisini, iç ve dış politikasını incelediği dört sayfalık bir dosya yayınladı.
  • 25.06.2012 - 11:49

  Financial Times tan 4 sayfalık Türkiye özel dosyası #1

  Financial Times bugün yayınladığı Türkiye özel dosyasının Daniel Dombey imzalı manşetinde "Yükselen Güç, Artan Sorunlar" başlığı yer aldı. Gazete Erdoğan yönetimindeki Türkiye'nin parlayan profilinin yanı sıra asker-sivil ilişkileriyle, hak ve özgürlükler tartışmalarına kadar pek çok konuya, Başbakan'ın politik hırsları ve hedefleri çerçevesinde değindi. Suriye'yle Türkiye arasındaki krizin tırmandığı bugünlerde İngiliz gazetesinin bu analizi çokça tartışılacak gibi görünüyor. 

  ATATÜRK'TEN SONRA EN GÜÇLÜ LİDER ERDOĞAN

  Dombey Erdoğan'ın Atatürk'ten sonra Türkiye'nin başına gelen en güçlü politik karakter olduğuna sıklıkla vurgu yapıyor.

  DAVOS'U AYAĞINA GETİRDİ

  2009'daki İsviçre'deki zirve sırasında, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres'le girdiği tartışmanın ardından Davos'a bir daha dönmeyeceğine yemin eden Erdoğan'ın bugün Davos'u ayaklarına getirdiğini yazıyor.

  CEMAAT VURGUSU

  Türkiye'de Erdoğan'ın pek çok kurulu düzene meydan okuduğu iddia edilen haberde, başbakanın karşısındaki esas zorluğun pek çok devlet kurumunda örgütlü Fethullah Gülen cemaati olduğu ifade ediliyor.

  Financial Times'ta yer alan bir diğer analizde, Türkiye'nin yeni dış politikası aracılığıyla bölgedeki ''yeni yumuşak güç'' olma iddiasının ise "kendi arka bahçesindeki sorunların tehdidi'' altında olduğuna dair bir değerlendirme dikkat çekiyor.

  HİPERAKTİF DIŞİŞLERİ BAKANI

  Analizi kaleme alan Gideon Rachman, "Yeni Osmanlıcılık" fikrinden bahseden hükümet yetkililerine karşılık, Arap Baharı ve özellikle Suriye'deki ayaklanmaların Türkiye'nin "bölgesinde eşsiz bir nüfuza" sahip olma iddiasını tehdit ettiğini yazıyor.

  Rachman'a göre, ''hiperaktif'' Dışişleri Bakanı olarak tarif ettiği Ahmet Davutoğlu'nun "komşularla sıfır sorun" politikası, Türkiye'nin yeni yaklaşımını tarif eden tek slogan.

  "Ancak komşuların İran, Suriye, Irak ve Rusya olduğu düşünüldüğünde," diyor Rachman, "komşularla sıfır sorun daha tartışmalı ve daha etkisiz bir politika."

  TÜRKİYE DİPLOMASİSİNİN ETKİSİZ GÖRÜNME RİSKİ

  Haberde "İki sene öncesine kadar önüne geleni silip süpürür gibi görünen Türkiye diplomasisi, şimdilerde naif ve etkisiz görünme riski taşıyor" ifadelerine yer veriliyor.

  Rachman, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusuna da değiniyor ve "Türkiye'nin resmi pozisyonu bir yana, geçtiğimiz yıllarda Avrupa Birliği'nin esasında Türkiye'yi kulübe istemediği acı biçimde anlaşıldı" diyor.

  EKONOMİ BÜYÜYOR AMA MANEVRA ALANI SINIRLI

  Financial Times Türkiye özel ekinde ülkenin ekonomisine dair "Ekonomi büyüyor olabilir ama manevra alanı sınırlı" başlıklı Stefan Wagstyl imzalı analiz, Avrupa Birliği bankalarına bağımlılığın büyümeyi belirsiz kıldığı konusunda uyarıyor.

  İNCE BUZ ÜZERİNDE KAYAN YILDIZ PATENCİ

  Gazete fon yöneticileri açısından Türkiye ekonomisinin "ince buz üzerinde kayan bir yıldız patenciye" benzediğini yazıyor.

  Analize göre "Buz dayandığı sürece gösteri iyi görünüyor. Ancak buzun kırılacağına dair sürekli bir korku hâkim."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir