Euro
9.6809
0.09%
Dolar
8.0801
0.28%
Altın
461.35
0.21%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
459.989
-6.98%
10ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 10 C

  Fransa’da belediyenin Eyüp Sultan Camisi'ne yardımı yargıya taşınıyor

  Strazburg Belediyesi'nin 2.5 milyon euro ödeme yapma girişimi, İçişleri Bakanı Darmanin'e takıldı.
  • AA & Ensonhaber
  • 07.04.2021 - 12:21
  • Güncelleme : 07.04.2021 - 12:36
  Fransa’da belediyenin Eyüp Sultan Camisi'ne yardımı yargıya taşınıyor

  Avrupa'nın en büyük camisi, Fransa'da yükseliyor.

  2018'de yapımına başlanan Eyüp Sultan Camisi, Avrupa Parlamentosu’na, İnsan Hakları Mahkemesi’ne ve Avrupa Konseyi’ne 3 kilometre metre mesafede bulunuyor.

  FRANSA'DA CAMİ TARTIŞMASI

  Strazburg Belediyesi'nin camiye yaklaşık 2.5 milyon euroluk yardım yapma kararı, Fransa'da tartışmalara neden oldu.

  Bas-Rhin Valiliği, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in talimatına uyarak, belediyenin Eyüp Sultan Camisi'ne yardım yapma kararına idari mahkemede itiraz edecek.

  2.5 MİLYON EUROLUK YARDIMA İTİRAZ

  Valilik'ten yapılan açıklamada, Strazburg Belediye Meclisi’nde Eyüp Sultan Camisi'ne, inşa maliyetinin yüzde 10’u olan 2 milyon 563 bin 999 euro para yardımı yapılmasının kabul edilmesinin tartışmalı olduğu ifade edildi.

  Açıklamada, Vali Josiane Chevalier ile Strazburg Belediye Başkanı Jeanne Barseghian arasındaki yazışmaların Belediye Meclisi'nin kararını geri çekmesiyle sonuçlanmadığı, bu nedenle valiliğin tartışmalı gördüğü bu yardım kararını iptal istemiyle Strazburg İdari Mahkemesi'ne götüreceği aktarıldı.

  Fransa’da belediyenin Eyüp Sultan Camisi ne yardımı yargıya taşınıyor #1

  DARMANIN YARDIMA İTİRAZ ETTİ

  İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Yeşiller Partisi'nden olan Strazburg Belediyesi'nin 22 Mart’taki kararına karşı çıkarak, Grand-Est ve Bas-Rhin Valiliği'nden yardım kararını idari mahkemeye sevk etmesini istemişti.

  Darmanin açıklamasında, "Strazburg Belediyesi, 'Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü'nü imzalamayı reddeden ve siyasi İslam'ı savunan bir federasyon tarafından desteklenen bir camiyi finanse ediyor. Umarım bir an önce herkes gözlerini açar, ayrılıkçı yasası onaylanır ve yürürlüğe girer." ifadesini kullanmıştı.

  Strazburg Belediye Başkanı Jeanne Barseghian da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yazdığı mektupta, Darmanin'in talebine itiraz ederek, söz konusu kararın Alsace-Moselle bölgesinin yerel hukukuna uygun olduğunu belirtmişti.​​​​​​​

  Fransa’da belediyenin Eyüp Sultan Camisi ne yardımı yargıya taşınıyor #2

  DEVLET, DAHA ÖNCE CAMİYE HİBEDE BULUNDU

  Caminin yapımını üstlenen Fransa İslam Toplumu Mili Görüş (CIMG) ile "İnanç ve Uygulama" adlı sivil toplum kuruluşu ve Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF), dün düzenledikleri ortak basın toplantısında, Darmanin'in tüzüğü gerekçe göstererek, validen federasyonları bölgesel organizasyonlardan dışlamasını istemesinin kabul edilemez olduğunu bildirmişti.

  Paris yönetimi, İslam Toplumu Milli Görüş’e bağlı camiye 2019 yılında suç önleme hibesi olarak 22 bin 400 euro ödemişti.

  Fransa’da belediyenin Eyüp Sultan Camisi ne yardımı yargıya taşınıyor #3

  Fransa’da belediyenin Eyüp Sultan Camisi ne yardımı yargıya taşınıyor #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir