Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.936
-0.19%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  Gazze'de bayram sevinçleri enkaz altında kaldı

  İsrail'in sivil yerleşim birimlerini hedef alarak saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de her şey gibi bayram sevinci de yıkılan evlerin enkazı altında kaldı.
  • 30.07.2014 - 13:38
  Gazze'de bayram sevinçleri enkaz altında kaldı

  İsrail saldırılarından korunmak için Şifa Hastanesi'nin çevresine çadırlar kuran aileler, toz toprak içinde kalan ve bayram olduğuna inanamayan çocuklarını gördükçe "Bize bayram yok" diyorlar.

  Gazze de bayram sevinçleri enkaz altında kaldı #1

  BAYRAMLIKLAR ENKAZ ALTINDA

  Babasının kumaş ve örtülerle yaptığı çadırda bayramı karşılayan 9 yaşındaki Ahmed Hani, çıplak ayaklarına ve kirli elbiselerine bakarak bayram için aldıkları ancak Şucaiyye Mahallesi'ndeki bombalanmış evlerinin enkazı altında kalan yeşil gömleği ve siyah pantolonunu hayal ediyor. Bayram olduğu için sevinemediğini ve giyecek yeni bir elbisesi olmadığını belirten Hani, "Burada hastane avlusunda ve bu çadırın içinde bayram yok. Evimize dönüp arkadaşlarımla oynamak istiyorum" dedi. Tüm aile bireylerinin içine sığmaya çalıştığı küçük çadırda, oturduğu çıplak yerden sözlerini sürdüren Hani, "Arkadaşlarım ölü mü sağ mı bilmiyorum. Onları bir daha görebilsem keşke" diye konuştu.

  Gazze de bayram sevinçleri enkaz altında kaldı #2

  ''DAĞILMIŞ VAZİYETTEYİZ''

  Endişe ve korku dolu hüzünlü günler geçirdiklerini, tüm sevinçlerin acılara dönüştüğünü ifade eden 10 çocuk annesi Fatma Hals da, "Bugün akrabalarımı karşılayacak, torunlarıma bayram harçlığı ve tatlı verecektim. Ama şimdi yerinden edilmiş ve dağılmış vaziyetteyiz" ifadeleriyle yaşadığı hüzün ve acıyı dile getirdi.

  Anne Hals'ın konuşmasını tamamlayan 17 yaşındaki kızı Sena da çocukları sevindirecek hiçbir şeyleri olmadığını belirtti.

  ''BİZE BAYRAM YOK''

  "Anne, mamul (hurmayla yapılan bayram tatlısı) istiyorum, neden yapmıyorsun" diyen küçük Rafi Hüccac'ın ağlama seslerinin geldiği hastane bahçesindeki bir başka çadırda ise anne Necat çocuğunun kendisine sürekli gerçekten bayram olup olmadığını sorduğunu söyledi. "Bu çocukların günahı neydi, bayramlarını hastanede geçiriyorlar. Onlara ne çikolata ne de bayramlık alabildik. Toz toprak içindeler. Bakın, her birinin gözlerine nasıl da hüzün çöktü" ifadelerini kullanan anne Necat Hüccac, eşinin Şucaiyye Mahallesi'ndeki katliamdan kaçtıkları sırada şarapnalle yaralandığını kaydetti. Çocuklarına evlerine döndüklerinde bayramlık alacağına söz veren Hani Hüccac ise, "Bize bayram yok. Burada hayat çok acı" diye konuştu.

  Gazze de bayram sevinçleri enkaz altında kaldı #3

  ŞU ANA KADAR BİN 258 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

  Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.

  İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şu ana kadar bin 258 Filistinli hayatını kaybetti, 7 bin 100 kişinin yaralandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir