Euro
15.5178
-0.12%
Dolar
13.7262
0.06%
Altın
787.94
0.18%
Borsa
1.919
0.46%
Bitcoin
694.334
-4.35%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 15 C

  Hasan Ruhani: İran ve ABD 2 yıl gizli görüşme yaptı

  İran Cumhurbaşkanı Siyasi Danışmanı Ebutalibi, Ahmedinejad döneminde 2 yıl ABD ile gizli görüşmeler yapıldığını açıkladı.
  • 22.09.2014 - 17:43
  Hasan Ruhani: İran ve ABD 2 yıl gizli görüşme yaptı

  Hasan Ruhani: İran ve ABD 2 yıl gizli görüşme yaptı #1

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Siyasi Danışmanı Hamid Ebutalibi,Ahmedinejad döneminde İran ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında gizli görüşmeler yapıldığını açıkladı.

  GİZLİ OLANI ŞEFFAF HALE GETİRDİK

  Cumhurbaşkanı Siyasi Danışmanı Ebutalibi resmi twitter hesabında yaptığı açıklamada,"Önceki hükümet döneminde görüşmeler 2 yıl gizli yapıldı. Ruhani görüşmeleri şeffaf hale getirdiğimizde, bunu duyanlar endişelendiler ve itiraz etmeye başladılar" ifadelerini kullandı.

  New York'ta yapılacak Birleşmiş Milletler'in (BM) 69'uncu Genel Kurul Toplantısı'na katılacak olan Cumhurbaşkanı Ruhani'nin yapacağı görüşmelerden "endişelenenlere" seslenen Ebutalibi şunları belirtti: "Stratejik araştırmalar merkezinde yıllarca üst düzey toplantılara katıldım. Bu toplantılarda dışişlerinde izlenmesi gerekli metotla ilişkin iki seçenek üzerinde tartışmalar yapılırdı: "Çatışma" veya "yapıcı işbirliği". İran halkı geçtiğimiz seçimlerde Ruhani'yi destekleyerek yapıcı işbirliği, ekonominin kurtulması ve ahlaki iyileşmeye oy vermiştir".

  MENFAATLER ESASTIR

  21'inci yüzyıl İran'ının 20'nci yüzyıl İran'ından faklı olduğunu ifade eden Ebutalibi, "Dış siyasette milli güvenlik ve menfaatlar esastır. Çıkarlar için her adım atılmalıdır" ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir