Petrol
93
-2.21%
Euro
18.2499
-0.02%
Dolar
17.937
-0.12%
Altın
1.022
-0.51%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
431.788
-1.47%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Husi lideri: Suudi Arabistan El-Kaide'ye yardım etti

  Yemen’de Ensarullah Hareketi (Husiler) lideri Abdulmelik el-Husi, "Suudi Arabistan, El-Kaide ve yıkım gruplarına yardım etti" dedi.
  • AA
  • 27.02.2015 - 01:25
  Husi lideri: Suudi Arabistan El-Kaide'ye yardım etti

  Husi lideri: Suudi Arabistan El-Kaide ye yardım etti #1

  Husilere ait el-Mesire kanalında konuşması yayınlanan Husi, Suudi yönetimin, El-Kaide’nin yanı sıra "yıkım grupları" diye adlandırdığı oluşumları desteklediğini savunarak, "Suudi Arabistan’ın Yemen’e verdiği paradan vatandaş faydalanamıyor aksine bu para, ülkenin istikrarını olumsuz yönde etkilemeleri karşılığında kısıtlı gruplara veriliyor" ifadelerini kullandı.

  Yemen Islah Partisi'ni de "Marib ve Şebve illerinde El-Kaide’yle açık ittifak halinde olmakla" suçlayan Husi, "El-Kaide, halk devrimine karşı mücadele etmek için Islah’ın vesilelerinden bir tanesidir" diye konuştu.

  "ABD ve Suudi Arabistan'ın açık müdahalesi var"

  "ABD ve Suudi Arabistan’ın, Yemen’in iç meselelerine açık müdahalesi var" diyen Husi, "Suudi yönetimin, Yemen ekonomisine müdahale etmesi, halk devrimine karşı duyduğu hoşnutsuzluktandır" şeklinde konuştu.

  ABD ile Suudi Arabistan dışında başka güçlerle ittifaka girebileceklerine işaret eden Husi, "İslam alemi ve dünyanın genelinde ekonomi konusunda ABD ile Suudi Arabistan’ın dışında kendileriyle iş birliği yapabileceğimiz alternatifler mevcut" ifadesini kullandı.

  Söz konusu iki ülkeyi, Yemenlileri aralarında çatıştırmak suretiyle "Libya örneğini empoze etmeye çalışmakla" suçlayan Husi, "bölücü güçlerin kaos çıkartmaya devam etmesi durumunda, güçlü, büyük ve etkin seçeneklere" başvuracaklarını söyledi.

  Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin "çatışmayı körüklemek" için Aden’e gittiğini öne süren Husi, "İstediği bölgede yerleşme hakkına sahip bir Yemen vatandaşı olarak gitmesi sorun teşkil etmiyor. Hadi, ABD ve Suudi Arabistan’dan aldığı bütün emirleri yerine getiriyordu" yorumunu yaptı.

  Uzun süredir siyasi krizin yaşandığı Yemen'de hükümet ve Cumhurbaşkanı Hadi'nin ocak ayında istifa ettiğini açıklamasının ardından Şii Ensarullah Hareketi (Husiler), 6 Şubat'ta meclisi feshetmişti. Husilerin siyasete silahlı müdahalesi ülkedeki siyasi kesimler tarafından ''Darbe" olarak nitelendirilmişti.

  Söz konusu gelişmenin ardından Suudi Arabistan'ın yanı sıra Türkiye, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ABD, Fransa, İngiltere gibi çok sayıda ülke, Sana'daki büyükelçilik faaliyetlerini askıya almıştı.

  Bu süreçte Husilerin başkent Sana'daki evinde gözetim altında tuttuğu Hadi, 21 Şubat'ta Aden'e gitmiş ve burada "Cumhurbaşkanı" sıfatını kullanarak yaptığı açıklamada, "Husilerin Sana'da kontrolü ele geçirdiği 21 Eylül tarihinden itibaren alınan kararların geçerli olmadığını" ifade etmiş ve bazı valilerle görüşmelerde bulunmuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir