Euro
10.1003
-0.07%
Dolar
8.5236
0.04%
Altın
494.43
0.05%
Borsa
1.432
1.27%
Bitcoin
343.639
2.79%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  İngiltere'de koruyucu ekipman eksikliği

  İngiltere'de koruyucu ekipman eksikliği

  İngiliz yetkililer, sağlık çalışanlarından tek kullanımlık tulumları yıkayıp tekrar giymelerini isterken, Türkiye'den gelecek yeni yardımları hatırlattı.
  • AA
  • 18.04.2020 - 22:58
  • Güncelleme : 18.04.2020 - 22:58

  Koronavirüs salgını tüm dünyada binlerce ölüme sebep olurken, 2 milyondan fazla insan virüsle enfekte oldu.

  Ülkelerin, enfekte insan sayılarının yüksekliği karşısında sağlık sistemleri çökme noktasına geldi.

  O ülkelerden biri de İngiltere. Ülkede, koronavirüs nedeniyle can kaybı 15 bin 464'e, vaka sayısı ise 114 bin 217'e çıktı.

  Bu tablo karşısında, İngiltere'de tıbbi malzeme eksikliği her geçen gün kendini daha da derinden hissettiriyor.

  "EKİPMAN KULLANMA KILAVUZU"

  Konuya ilişkin değerlendirmeler yapan İngiltere Halk Sağlığı Kurumu, kişisel koruyucu ekipmanın kullanımıyla ilgili kılavuzu güncelledi.

  Kılavuzda, "Tulum bulunmadığı durumlarda eksiklik dikkate alınarak, koruyucu ekipmanın en iyi şekilde kullanılması için bazı tavizlere gerek olduğu" belirtilerek, alternatiflere işaret edildi.

  Kılavuzda, koronavirüs hastalarına müdahalede kullanılması gereken sıvı geçirmez tulumlar yerine, tekrar kullanılabilir tulumlarla uzun kollu laboratuvar önlüklerinin kullanılabileceği kaydedildi.

  İngiltere de koruyucu ekipman eksikliği #1

  "YIKAYIP YENİDEN KULLANIN"

  Tek kullanımlık tulumların da yıkanarak yeniden kullanılabileceği ifade edilen kılavuzda, "Kişisel koruyucu ekipmanın defaaten kullanımı, yeterli sayıda tedarik edildiği doğrulanana kadar uygulanmalı." ifadesine yer verildi.

  "SAĞLIKÇILARDAN VE SENDİKALARDAN TEPKİ"

  Kılavuzdaki güncellemeler, sağlık çalışanları, sendikalar ve meslek örgütlerinin tepkisini çekti.

  İngiliz Tabipler Birliği Danışma Komitesi Başkanı Rob Harwood, yaptığı açıklamada, "Bu kılavuz, bazı sağlık çalışanlarının hükümetin başarısızlığı nedeniyle kendilerini içinde bulmaya devam ettikleri korkunç durumun daha fazla kabulüdür." değerlendirmesinde bulundu.

  "GERÇEK BİR HAYAL KIRIKLIĞI"

  Süreçte en az 50 doktor ve hemşirenin hayatını kaybettiğini söyleyen Harwood, sağlık çalışanlarının başkalarını kurtarmak için kendi hayatlarını riske atmalarının beklenmemesi gerektiğini ifade etti.

  Hükümetin aradan bir ay geçmesine rağmen kötüleşmeye devam eden koruyucu ekipman eksikliğini gideremediğini vurgulayan Harwood, bunun kendileri için gerçek bir hayal kırıklığı olduğunu belirtti.

  İngiltere'nin 1,4 milyon üyesi bulunan en büyük sendikası Unison'ın Sağlık Birimi Başkanı Sara Gorton da "Tulumlar tükenirse, yüksek riskli alanlardaki personel artık çalışmanın güvenli olmadığına karar verebilir." dedi.

  İngiltere de koruyucu ekipman eksikliği #2

  "TÜRKİYE'DEN YENİ BİR SEVKİYAT BEKLİYORUZ"

  İngiltere İskan, Topluluklar ve Yerel Yönetimler Bakanı Robert Jenrick, günlük basın toplantısında, koruyucu ekipman sıkıntısıyla ilgili soru üzerine, Türkiye'den yeni bir sevkiyat beklediklerini söyledi. Bu ürünlere küresel çapta yoğun talep olduğuna dikkati çeken Jenrick, "Yarın Türkiye'den yaklaşık 84 tonluk büyük bir kişisel koruyucu ekipman sevkiyatı bekliyoruz. Bunun içinde 400 bin önlük de olacak." dedi.

  Türkiye, geçen hafta İngiltere'ye 250 bin N95 maske, ameliyat maskesi ve tulum yardımında bulunmuştu. İngiliz yetkililer, bu yardım için Türkiye'ye teşekkür etmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir