Euro
15.1429
-0.66%
Dolar
13.3807
-0.33%
Altın
790.6050
-0.65%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
572.700
0.95%
7ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 7 C

  İngiltere'ye jambonlu ve peynirli sandviçle girilemeyecek

  Brexit süreciyle birlikte 1 Ocak'tan itibaren İngiltere'ye, AB ülkelerinden et ve süt ürünleri götürülemeyecek ve AB'ye İngiliz peynirli sandviçiyle girmek yasaklanacak.
  • Haber Merkezi
  • 22.12.2020 - 13:52
  • Güncelleme : 22.12.2020 - 14:03
  İngiltere'ye jambonlu ve peynirli sandviçle girilemeyecek

  29 Mart 2017 tarihinde Birleşik Krallık, Avrupa Konseyi'ne, Avrupa Birliği'ni  (AB) terk etmeyi amaçladığını resmen tebliğ etmesiyle başlayan Brexit sürecinde sona doğru yaklaşıyor.

  İngiltere hükümeti, vatandaşları için bir uyarı yazısı yayınladı.

  Parisien’in haberinde yayınlanan bildiriye göre, 31 Aralık tarihine kadar AB ile Birleşik Krallık arasında yeni bir ticaret anlaşması yapılamazsa 1 Ocak'tan itibaren AB'ye, İngiliz peynirli sandviçiyle girmek yasaklanacak.

  İTHALAT VERGİSİ ÖDENECEK

  İngiliz hükümetinin yaptığı açıklamaya göre, AB yasalarına göre bireylerin Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelere herhangi bir et veya süt ürünü ile girmesine izin verilmeyeceğini duyurdu.

  Verilen örnekte sandviç örneği ele alınırken, eğer sandviçin içerisinde AB’de de bulunan bir yiyecek varsa herhangi bir ücret ödenmeyeceğini belirten hükümet, eğer sandviçin içerisinde AB ülkelerinde olmayan bir ürün bulunursa ürüne ithalat vergisi ödenecek.

  İngiltere ye jambonlu ve peynirli sandviçle girilemeyecek #1

  EK KISITLAMALARA DİKKAT ÇEKİLDİ

  Londra'daki Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından detaylandırılan açıklamada, "AB'ye seyahat eden kişiler, kişisel ithal ürünleri için 1 Ocak 2021'den itibaren uygulanacak ek kısıtlamaların farkında olmalıdır." ifadelerine yer verildi.

  Bakanlık, “Bagajınızda, aracınızda veya üzerinizde yasaklanmış eşyalar taşıyorsanız, bunları sınırda veya öncesinde kullanmanız, tüketmeniz veya atmanız gerekecektir. 1 Ocak 2021'den itibaren et veya süt ürünleri (örneğin jambon ve peynirli sandviç) içeren hayvansal ürünleri, AB ülkelerine sokamayacaksınız." ifadeleriyle vatandaşlarını uyardı.

  İngiltere ye jambonlu ve peynirli sandviçle girilemeyecek #2

  MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

  İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'ta, Haziran 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.

  AB'den resmen 31 Ocak'ta ayrılan İngiltere, Birlik ile başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütüyor.

  AB ile İngiltere arasındaki müzakerelerde "adil rekabetin sağlanması", "ticari anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği" ve "balıkçılık" gibi sorunlu konular yer alıyor. Anlaşmaya varılamaması halinde iki taraf arasındaki ticari ilişkiler, 31 Aralık sonrasında Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına göre yapılacak.


  Görüş Bildir