Euro
15.3310
0.19%
Dolar
13.5676
0.45%
Altın
802.0200
0.19%
Borsa
1902
-0.46%
Bitcoin
497.097
3.17%
-0ºC
İstanbul
Bulutlu -0 C
  Irak Ordusu ve Peşmerge ateşkes konusunda anlaştı

  Irak Ordusu ve Peşmerge ateşkes konusunda anlaştı

  Irak Ordusu ve Peşmerge ateşkes ilan etti.
  • Haber Merkezi
  • 27.10.2017 - 15:00

  ABD öncülüğünde kurulan koalisyon anlaşmada etkili oldu. Reuters'ın haberine göre; ilk açıklama ABD'nin DEAŞ'la mücadele koordinasyon ofisinin medya departmanından yapıldı.

  ATEŞKES İLAN EDİLDİ

  Bu koalisyon sonrasında Irak Ordusu ve Peşmerge'nin ateşkes konusunda anlaştığı belirtildi.

  Irak Ordusu ve Peşmerge ateşkes konusunda anlaştı #1

  TÜM CEPHELERİ KAPSIYOR

  Anlaşmanın tüm cepheleri kapsadığı bildirildi. Sözcü, ateşkesin uzatılmasını istediklerini böylece tarafların IŞİD'e karşı mücadeleye ‘tekrar odaklanabileceğini' belirtti.

  "ATEŞKESİN OLDUĞUNU BİLİYORUZ"

  Rudaw TV'ye konuşan Koalisyon'un sözcüsü Ryan Dillon, "Ateşkesin olduğunu biliyoruz" dedi.

  Ateşkesin kalıcı olup olmadığı sorusuna ise Dillon, "Bunun kalıcı olmasını, ciddi bir çatışmaya dönüşmesine yol açmamasını istiyoruz. Yine bu sebeple ilgili tarafların diyalog masasına gelmesi için çaba gösteriyoruz. Bu, çatışmayla değil diyalog ve diplomasiyle üzerinde çalışılması gereken bir konudur." diye konuştu.

  Irak Ordusu ve Peşmerge ateşkes konusunda anlaştı #2

  "DİYALOG KURMAYA TEŞVİK EDİYORUZ"

  Muhabirin 'Haşdi Şabi ve Irak ordusu Irak-Suriye sınırına ulaşmak istiyor. Onların bu bölgedeki varlığı, ABD’nin Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) yaptığı yardımları engellemez mi?' sorusuna ise Dillon, "Bunun, DEAŞ'a karşı mücadelede koalisyonun müttefiklerinden olan DSG’ye silah ulaştırılmasında şimdiye kadar etkisi oldu. Bu durumun aşılması için bir kez daha Iraklılardan birlikte kalmaya ve diyalog kurmaya teşvik ediyoruz. Bu konuda sadece ortak güçler komutanlığı değil, Dışişleri Bakanlığı da çalışıyor." dedi.

  BARZANİ GERİ ADIM ATTI

  Barzani'nin geri hamlesinin ardından gelen bir karar olarak nitelendirildi.

  Irak Ordusu ve Peşmerge ateşkes konusunda anlaştı #3

  ÇATIŞMALAR DÜN DURMUŞTU

  Pek çok bölgeyi alan Irak Ordusu, son günlerde Zumar bölgesinde operasyon yürütüyordu. Ancak yetkililer, dün geceden itibaren çatışmaların durduğunu belirtti.

  ÇAVUŞOĞLU'NDAN İLK TEPKİ

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak ordusu ile Peşmergenin ateşkese vardığı iddiaları hakkında, "Şimdi tabii hangi kapsamda yaptılar, hangi sonuçları doğuracak bunları göreceğiz. Sadece başlık olarak haber geçti, bunların detaylarına bakmak lazım. Bu sınır kapılarının teslimi yapılacak mı hiçbir çatışma olmadan? Nasıl olacak bunları göreceğiz çünkü bizi de ilgilendirir sınırın diğer tarafında kimin olduğu. Takip edeceğiz." dedi.


  Görüş Bildir