Euro
14.8712
2.78%
Dolar
13.0724
2%
Altın
754.99
2.72%
Borsa
1.809
-0.02%
Bitcoin
754.014
2.47%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  IŞİD'in Norveç'te katliam planı ortaya çıktı

  Gizli servis PST'nin elindeki bilgilere göre IŞID'ın Norveçli bir aileyi katledip görüntülerini internette yayınlayarak korku saçma planları nedeni ile verildiği anlaşıldı.
  • 19.09.2014 - 05:29
  IŞİD'in Norveç'te katliam planı ortaya çıktı

  IŞİD in Norveç te katliam planı ortaya çıktı #1

  Norveç'in resmi radyo ve televizyon kanalı NRK'ye açıklamalarda bulunan yetkililer, "IŞID'e bağlı teröristler önce Oslo'da kalabalık halkın arasına  bıçakla dalarak katliam yapmayı planladılar. Daha sonra tesadüfen seçilecek bir aileye katlederek, katliamın görüntülerini internet'te yayınlayıp Norveç halkına korku salmayı planladılar. 24 Temmuz günü gizli servisin hükümete verdiği bu bilgiler üzerine ülke çapında kırmızı alarm verildi ve güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı" dedi.

  "NORVEÇ HALKI ARASINDA KORKU VE PANİK AMAÇLANDI"

  Terör uzmanı Kjetil Stormark, "Çok sayıda tarafsız devlet görevlisi bana IŞID teröristlerinin ülkemize gelerek katliam yapacaklarını ve yapacakları katliamı filme çekerek görüntüleri internet'te yayınlayıp Norveç halkı arasında korku ve panik yaratmayı planladıklarını anlattılar. Benim görüşlerimi aldılar. Bu bilgilerin ilkini terör alarmı verildikten kısa bir süre sonra aldım. Teröristlerin amaçlarına yardımcı olmamak için kamuoyuna bir açıklama yapmadım. bugün IŞID'in Avustralya'da katliam yapma hazırlığındaki bazı üyelerinin yakalandığını öğrenince NRK'ya açıklama yapmayı uygun gördüm" ifadelerini kullandı.

  "KALABALIK İÇİNDE BIÇAKLI SALDIRI EYLEMİ BİLİNEN BİR METOT"

  Gizli servis PST yetkilileri, teröristlerin nerede ve ne zaman bir saldırıda bulunacakları konusunda ellerinde kesin bilgi olmadığı için ülke çapında çok geniş güvenlik önlemleri alındığını, ancak güvenlik önlemlerinin neden alındığı konusunda halkı paniğe sokmamak için açıklama yapmadıklarını söyledi. Bergen Üniversitesi'nden Terör Uzmanı Jan Oskar Engene, gizli servis PST'nin söylentiler üzerine değil, elindeki kesin bilgilere göre gerekli tedbirleri aldığına inandığını söyledi. Jan Oskar Engene, kalabalık içinde bıçaklı saldırı eyleminin bilinen bir metot olduğuna dikkat çekerek bunun son örneğinin mart ayında Çin'de yaşandığını söyledi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir