Petrol
112.15
-1.19%
Euro
17.4896
-0.27%
Dolar
16.9797
0.91%
Altın
984
0.64%
Borsa
2405
0.00%
Bitcoin
336.558
2.57%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  İspanya'da mahkeme çağrısına uymayan siyasetçi gözaltında

  İspanya'da mahkeme çağrısına uymayan siyasetçi gözaltında

  Katalonya yönetimindeki Berga kasabasının belediye başkanı, ayrılıkçı girişimlerinden ve mahkeme çağrısına itaatsizlikten zorla getirtildi.
  • AA
  • 04.11.2016 - 12:37

  İspanya da mahkeme çağrısına uymayan siyasetçi gözaltında #1

  İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetimindeki Berga kasabasının kadın belediye başkanı Montse Venturos, ayrılıkçı girişimleri ve mahkeme çağrısına kayıtsız kalması nedeniyle gözaltına alındı.

  EVİNE OPERASYON DÜZENLENDİ

  İspanyol haber ajansı EFE, yaklaşık 16 bin nüfuslu Berga kasabasının belediye başkanının bu sabah polis tarafından evine düzenlenen operasyonda gözaltına alındığını duyurdu.

  İspanya da mahkeme çağrısına uymayan siyasetçi gözaltında #2

  AYRILIKÇI FLAMA ASTI

  Katalonya'da ayrılıkçı girişimlere öncülük eden radikal sol görüşlü Halk Birliği Adaylığı (CUP) partisinden Montse Venturos adlı kadın belediye başkanının, İspanya'da geçen yıl 20 Aralık'ta yapılan genel seçimlerde ve 27 Eylül'de Katalonya'daki yerel parlamento seçimlerinde belediye binasının girişine asılan ayrılıkçı Katalonya flamasından dolayı soruşturulduğu belirtildi.

  MAHKEMENİN DAVETLERİNE CEVAP VERMEDİ

  Polis kaynakları, mahkemenin ifade vermesi için kendisine yaptığı davetlere bu zamana kadar cevap vermeyen ve hakimin karşısına çıkmayı reddeden Venturos'un ifadesinin alınması için gözaltına alındığı ve mahkemeye çıkarılacağını bildirdi.

  "İTAATSİZLİĞE DEVAM EDECEĞİM"

  Bu arada CUP partisi, Venturos'un gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılacak olmasını protesto etmek için Berga'da mahkeme binası önünde eylem yapılması çağrısı yaptı. Hakkındaki soruşturmadan dolayı hakim tarafından iki kez ifade vermeye çağırılan Belediye Başkanı Venturos, belediyenin internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, "İtaatsizliğe devam edeceğim ve mahkemeye gitmeyeceğim. Sadece halkın önünde hesap veririm." ifadesini kullanmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir