Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
502.261
-9.35%
1ºC
İstanbul
Kar 1 C

  İtalya, koronavirüs aşısı gönüllü deneylerine başladı

  Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Vaia, her şeyin yolunda gitmesi durumunda bahara kadar ticari düzeyde bir aşıya sahip olabileceklerini söyledi.
  • AA
  • 24.08.2020 - 12:21
  İtalya, koronavirüs aşısı gönüllü deneylerine başladı

  İtalya, kendi geliştirdiği koronavirüs aşısının gönüllü İtalyanlar üzerinde klinik deneylerine bugün başladı.

  Roma'daki Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Sağlık Direktörü Francesco Vaia, basına yaptığı açıklamada, "Grad-CoV2" adını verdikleri aşının gönüllüler üzerindeki denemelerinin ilk aşamasına başladıklarını belirtti.

  Vaia, "Bu aşamada, verilen dozun hastaya yan etkisi olup olmadığına bakılacak ve söz konusu dozun organizma içinde nötralize edilmesi gereken antikorlar üretebilme kapasitesi var mı ve viral replikasyonu durdurabiliyor mu, bunlar gözlemlenecek." dedi.

  DENEKLERE 12 HAFTALIK GÖZETLEME

  Francesco Vaia, aşının sonucunu öğrenmek için doz verilen deneklerin 12 hafta boyunca gözleneceğini, söz konusu çalışmanın toplamda 24 hafta süreceğini kaydetti.

  İtalya, koronavirüs aşısı gönüllü deneylerine başladı #1

  AŞI İÇİN TARİH VERDİ

  Vaia, aşı deneylerini, ikinci ve üçüncü aşamada, virüsün yüksek şekilde yayıldığı Brezilya ve Meksika gibi yerlerde denemek istediklerini belirterek, "Her şey yolunda gider, bu denemeyi yıl içinde bitirirsek, şimdi hızlı ve başarılı olursak, bahara kadar ticari düzeyde kullanabileceğimiz aşıya sahip olabiliriz." ifadesini kullandı.

  90 GÖNÜLLÜ KATILDI

  Araştırma Bakanlığı Lazio Bölgesel Yönetimi ve Ulusal Araştırmalar Merkezi'nin 8 milyon euro kaynak ayırdığı aşı çalışmasına şu ana kadar 90 gönüllünün kayıt yaptırdığı öğrenildi.

  Bugün ilk dozu alan gönüllünün 50 yaşında bir erkek olduğu ve yakın zamanda işi nedeniyle Basra Körfezi'ne gideceği için aşının üzerinde denenmesine izin verdiği basına yansıdı.

  İtalya, koronavirüs aşısı gönüllü deneylerine başladı #2

  Francesco Vaia

  VAKALAR İKİ GÜNDÜR 1000'İN ÜZERİNDE

  İtalya’da koronavirüs salgınında günlük yeni vaka sayıları, iki gündür 1000'in üzerinde seyrediyor. Ülkede, dün 1210, önceki gün ise 1071 yeni vaka kaydedildi.

  La Repubblica gazetesinin haberinde, yeni vakaların yarısının tatilden dönenler olduğu, bu nedenle yoğun nüfuslu Lazio ve Lombardiya bölgelerinde vakalarda hızlı artış görüldüğü aktarıldı.

  Yeni vakaların önemli bir bölümünün kaynak noktası olduğu belirtilen, popüler tatil beldesi Sardinya Adası'ndan dönenlere de liman ve havaalanlarında zorunlu test yapılmaya başlandı.

  İtalya'da koronavirüs nedeniyle şubat ayından bu yana 35 bin 437 kişi yaşamını yitirdi.

  Koronavirüs laboratuvarına dönüştürülen İtalyan köyü: Nerola ViDEO


  Görüş Bildir