Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
566.169
3.29%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Jens Stoltenberg: NATO, Çin'i düşman olarak görmüyor

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile videokonferans yoluyla görüşerek, NATO'nun Çin'i düşman olarak görmediğini belirtti.
  • AA
  • 27.09.2021 - 22:50
  Jens Stoltenberg: NATO, Çin'i düşman olarak görmüyor

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile görüşerek, endişelerini dile getirdi.

  NATO'dan yapılan açıklamaya göre, Stoltenberg ile Vang, videokonferans yöntemiyle görüşerek NATO-Çin ilişkileri ile uluslararası güvenlik konularını ele aldı.

  Genel Sekreter Stoltenberg, özellikle iklim değişikliği gibi ortak sınamalarda daha fazla ilişki imkanı bulunduğunu bildirdi.

  Jens Stoltenberg: NATO, Çin i düşman olarak görmüyor #1

  ÇİN'İN ULUSLARARASI KURALLARA UYMASI İSTENDİ

  NATO'nun Çin'i hasım olarak görmediğini belirten Stoltenberg, buna karşılık Çin'e uluslararası taahhütlerini yerine getirme ve uluslararası sistemde sorumlu şekilde davranma çağrısında bulundu.

  Stoltenberg, zora başvuran politikaları, büyüyen nükleer silah stoku ve askeri modernizasyonda şeffaflık göstermemesi nedeniyle NATO'nun Çin ile ilgili endişelerini bildirdi.

  Jens Stoltenberg: NATO, Çin i düşman olarak görmüyor #2

  DİYALOĞUN İKİ TARAF İÇİN ÖNEMLİ OLDUĞU BELİRTİLDİ

  Çin'i nükleer imkanları ve doktriniyle ilgili anlamlı bir diyalog, güven tesis edilmesi ve şeffaflık tedbirlerine davet eden Stoltenberg, karşılıklı şeffaflık ve diyaloğun hem NATO hem de Çin'in çıkarına olacağını söyledi.

  Stoltenberg ile Vang arasındaki görüşmede Afganistan da gündeme geldi. Stoltenberg, bölge ülkeleri dahil olmak üzere Taliban'ın terörle mücadele ve insan hakları gibi alanlarda taahhütlerini yerine getirmesi konusunda koordineli bir uluslararası yaklaşım sergilenmesinin önemini vurguladı.

  Jens Stoltenberg: NATO, Çin i düşman olarak görmüyor #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir