Euro
10.1231
-0.37%
Dolar
8.6213
-0.5%
Altın
489.44
-0.44%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
375.836
-6.63%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  KKTC, BM Barış Gücü'nün görevinin uzatılmasından rahatsız

  KKTC, BM Barış Gücü'nün görevinin uzatılmasından rahatsız

  KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün 55 yıldır adada bulunmasının çözüm getirmediğine vurgu yaptı.
  • AA
  • 14.01.2019 - 23:38

  Burcu, yaptığı yazılı açıklamada, BM Genel Sekreteri Guterres'in, BM Güvenlik Konseyi üyelerine dağıtılan ve adada bulunan BM Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması hakkındaki raporunun, kamuoyuna yansıdığını belirtti.

  KKTC, BM Barış Gücü nün görevinin uzatılmasından rahatsız #1

  "ÇÖZÜM ODAKLI OLMAYAN VE SONU GELMEYEN SÜREÇLER"

  Raporda, "Kıbrıs sorununda çözüm odaklı olmayan ve sonu gelmeyen süreçlerin artık son bulduğunun ve müzakerelerin öngörülebilir bir gelecekte ele alınması gerektiğine" yer verildiğine işaret eden Burcu, bunun, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın öteden beri bu yönde ortaya koyduğu tespitlerle örtüştüğünü ifade etti.

  Burcu, Guterres’in raporunun içeriğinden, BM'nin Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün görev süresinin bir 6 ay daha uzatılacağının anlaşıldığını dile getirdi.

  KKTC, BM Barış Gücü nün görevinin uzatılmasından rahatsız #2

  "BARIŞ GÜCÜ'NÜN VARLIĞI, SAĞLIKLI BİR DURUM DEĞİL"

  BM Kıbrıs Barış Gücü'nün görevinin sonlandırılmasını bu aşamada gerçekçi bulmadıklarını anımsatan Burcu, "8 Mart 1964 tarihinde BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı 186 numaralı kararla, adamızda varlığını sürdüren Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün geçen 55 yıl sonrasında aynı minvalde devamı, sürdürülebilir ve sağlıklı bir durum değildir." ifadesini kullandı.

  KKTC, BM Barış Gücü nün görevinin uzatılmasından rahatsız #3

  "BM, RUMLARA KARŞI TARAFSIZ DEĞİL"

  Burcu, BM Barış Gücü’nün bütçesinin önemli bir kısmının Güney Kıbrıs Rum tarafı ve Yunanistan’ın katkılarıyla karşılandığına dikkati çekerek, "Bu durum, taraflar arasında eşit mesafede durması gereken Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün, yansız davranması için engel teşkil eden bir çıkar çatışmasına yol açmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

  KKTC, BM Barış Gücü nün görevinin uzatılmasından rahatsız #4

  "GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER İÇİN HAZIRIZ"

  Guterres’in raporuna yansıttığı öneri ve tespitlerin bir çoğunun Kıbrıs Türk tarafının bugüne kadar savunduğu, önemsediği ve yapılması için politik irade ortaya koyduğu, ayrıca uygulamada somut adımlar attığı hususlar olduğunu kaydeden Burcu, şöyle devam etti:

  "28 Mayıs 2015 tarihinde iki liderin mutabık kaldığı 'Güven Artırıcı Önlemler' çerçevesinde cep telefonlarının, karşılıklı olarak adanın her iki tarafında kullanılabilmesi ve iki tarafın elektrik şebekelerinin kalıcı olarak bağlantısının yapılabilmesi için Kıbrıs Türk tarafı sürekli çağrıda bulunmaktadır. Kıbrıs Türk tarafı olarak, her iki Güven Artırıcı Önlemin de bir an önce uygulanmasına hazırız."

  KKTC, BM Barış Gücü nün görevinin uzatılmasından rahatsız #5

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir