Petrol
93.41
-4.83%
Euro
18.3509
-0.27%
Dolar
17.9602
0.16%
Altın
1.027
-1.16%
Borsa
2849
-0.54%
Bitcoin
435.657
-1.19%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C
  Kudüs'te intifada ateşi

  Kudüs'te intifada ateşi

  İsrail askerleri, Mescid-i Aksa ve Batı Şeria'da cuma namazı sonrası düzenlenen gösterilere gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahalede bulundu. 1 kişi hayatını kaybetti.
  • Haber Merkezi
  • 08.12.2017 - 12:17

  ABD'nin Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak ilan etmesinin ardından, Cuma namazı sonrası intifada çağrısı yapılmıştı. Hamas lideri İsmail Haniye tarafından yapılan çağrı karşılık beklerken, Kudüs'te namaz sonrasında İsrail askerleri ile protestocular arasında arbede yaşandı. Çıkan olaylarda 1 kişi yaşamını yitirdi.

  Kudüs te intifada ateşi #1

  Kudüs'te intifada ateşi VİDEO

  İSRAİL ASKERLERİ TARTAKLADI

  Protestocular "canımız, kanımız sana feda olsun ya Aksa" sloganlarını atarken grubun arasına giren İsrail askerleri kalabalığa müdahale etti. Grubu dağıtmak için hamle yapan eli silahlı askerler ile eylemciler arasında arbede çıktı.

  Kudüs te intifada ateşi #2

  Eylemcilerin üzerine hamle yapan askerler, Filistinli grubu tartakladı, darp etti. Askerler daha sonra grubun arasından ayrılırken, Aksa'nın bahçesine doğru harekete geçtiler. Burada da sert müdahaleler yaşanırken İsrail askerleri göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi. Müdahalede iki Filistinli yaralı olarak sedye ile avlu dışına çıkartıldı.

  Kudüs’te protestolar sürüyor VİDEO

  Kudüs te intifada ateşi #3

  KUDÜS ESNAFINA ZORLA DÜKKAN KAPATTIRMA

  Eski şehir bölgesinde bulunan Kudüslüler namazın ardından eyelemler gerçekleştirirken, İsrail askerleri burada da sivillerin üzerine saldırdı. Dükkanlara sığınan Filistinlileri kovalayan askerler, esnafı tartakladı, dükkanları zorla kapattırmaya çalıştı. Girdikleri dükkanları talan eden İsrail askerleri esnafları da darp etti.

  İsrail askerleri Kudüs esnafına dükkanlarını zorla kapattırıyor VİDEO

  Kudüs te intifada ateşi #4

  ATLI BİRLİKLER HAZIR BEKLİYOR

  İsrail'in intifada korkusu askerlerin üzerine de yansıdı. Eller tetikte hazırda bekleyen askerler saldırgan tavırları ile dikkat çekti. Aksa'nın içinde İsrail askerleri otomatik tüfekler ile devriye gezerken, atlı birlikler de dışarda hazırda beklediler.

  Kudüs te intifada ateşi #5

  Kudüs te intifada ateşi #6

  Eski Şehir olarak bilinen tarihi Kudüs'te de protestolar devam ediyor. Bölgede Trump kuklaları ve israil bayrakları ateşe veriliyor.

  Kudüs te intifada ateşi #7

  KUDÜS'TE GÖZALTILAR

  Kudüs'te İsrail asker ve polislerinin eylemciler karşısındaki zor kullanarak gözaltına alınmalarına başlanıldı. Çok sayıda Filistinli Mescid-i Aksa avlusu ve Şam kapısı önünde zorla, tartaklanarak ve darp edilerek gözaltına alındı.

  Kudüs te intifada ateşi #8

  Kudüs te intifada ateşi #9

  Kudüs te intifada ateşi #10

  Kudüs te intifada ateşi #11

  Kudüs te intifada ateşi #12

  Kudüs te intifada ateşi #13

  BATI ŞERİA'DA ÇATIŞMA

  Batı Şeria'nın kuzeyinde Tulkerm, Cenin, Kalkiliyye, güneyindeki Beyt Lahm, El Halil, doğusundaki Eriha kentlerinde düzenlenen gösterilerde İsrail güvenlik güçleri tarafından protestoculara müdahale edildi. Müdahale sırasında İsrail polisi ile eylemciler çatıştı.

  İsrail askerleri protestoculara gaz bombası yağdırdı VİDEO

  Kudüs te intifada ateşi #14

  Kudüs te intifada ateşi #15

  Göz yaşartıcı bomba, gerçek ve plastik mermi kullanan İsrail polisine Filistinliler taşlarla karşılık verdi. Bölgedeki gerginlik sürüyor.

   

  Kudüs te intifada ateşi #16

  Gazze sınırına yakın bölgede İsrail askerlerinin müdahalelerine bağlı olarak 1 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

  Kudüs te intifada ateşi #17

  Filistinli eylemciler İsrail askerlerine taş atarak karşılık verirken, askeri araçların bölgeye girememesi için tekerlekleri ateşe verdiler. Bölge savaş alanına döndü. İsrail'in gerçek mermiler ve gaz bombaları ile müdahalesinde 217 kişinin yaralandığı açıklandı.

  Kudüs te intifada ateşi #18

  Kudüs te intifada ateşi #19

  RAMALLAH'DA DİRENİŞ

  Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktası yakınında toplanan bir grup, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını protesto etti.

  Kudüs te intifada ateşi #20

  Kudüs te intifada ateşi #21

  İsrail güvenlik güçlerinin gösteriye göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etmesi üzerine göstericiler, gaz kapsüllerini geri atarak karşılık verdi.

  Kudüs te intifada ateşi #22

  Kudüs te intifada ateşi #23

  İsrail askerlerinin müdahalesi bunlarla da sınırlı kalmadı. Göz yaşartıcı gaz haricinde silahlarla da karşılık veren Askerler kalabalığın üzerine gerçek mermi ve plastik mermilerle ateş açtı.

  Kudüs te intifada ateşi #24

  Gö yaşartıcı gaz çevredekileri ğır olarak etkilerken, olayları takip etmeye çalışan basın mensupları da gaz nedeniyle zor anlar yaşadı. Özellikle Ramallah ve Batı Şeria'da gaz ortasında kalan gazetecilerin kaçış anları kameralara yansıdı.

  Kudüs te intifada ateşi #25

  DÜNYA KUDÜS İÇİN AYAKTA

  Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da ABD Büyükelçiliği önünde toplanan Müslümanlar, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını protesto etti.

  Kudüs te intifada ateşi #26

  Kudüs te intifada ateşi #27

  IRAK

  Irak'ta Şii ve Sünni gruplar Basra ve Bağdat başta olmak üzere bir çok noktada eylem gerçekleştirdiler.

  Kudüs te intifada ateşi #28

  Kudüs te intifada ateşi #29

  ENDONEZYA

  Endonezya’nın başkenti Cakarta’da ABD Büyükelçiliği önünde toplanan Müslümanlar, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını protesto etti.

  Kudüs te intifada ateşi #30

  Kudüs te intifada ateşi #31

  AFGANİSTAN

  Afganistan'da, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararı protesto edildi.

  Ülkenin kuzeyinde Mezar-ı Şerif'te Ravzai Şerif Camisi'nde düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı gösteride ''Kahrolsun İsrail'', ''Kahrolsun ABD'', ''Yaşasın İslam'' ve ''Yaşasın Erdoğan'' sloganları atıldı.

  Kudüs te intifada ateşi #32

  Gösteride konuşan Afganistan Sünni Din Alimleri Şurası Başkanı Muhammad Şah Adili, Trump'ın kararını sorumsuzca davranış olarak nitelendirdi.

  Afganistan'da İsrail protestosu VİDEO

  Kudüs te intifada ateşi #33

  MISIR

  Mısır’ın başkenti Kahire’de ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti tanıma kararı gazeteciler tarafından protesto edildi.

  Mısır'da İsrail bayrağını yaktılar VİDEO

  Kudüs te intifada ateşi #34

  Kahire’de Gazeteciler sendikası, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İrail’in başkenti olarak ilan etmesini ve Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını protesto etti. Mısırlı gazeteciler ve vatandaşların katıldığı gösteride, protestocular Filistin bayrakları taşıdı ve Filistin’e destek sloganları attı

  Kudüs te intifada ateşi #35

  Kudüs te intifada ateşi #36

  Bunlarla birlikte Hindistan, ABD, Pakistan, Tunus, Cezayir ve daha bir çok ülkede halk Cuma namazlarının ardından sokağa inerek Filistinlilere destek eylemleri gerçekleştiriliyor.

  Kudüs te intifada ateşi #37

  TÜRKİYE KUDÜS İLE BERABER

  ABD'nin Kudüs'ün statüsü hakkında verdiği karar Türkiye'den de sert tepkiler aldı. Bugün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Kudüs eylemleri vardı. İstanbul Fatih camiimerkezli olmak üzere, İzmir, Kayseri, Rize, Adana, Muğla, Van, Ardahan, Konya, Ordu ve Adıyaman gibi yurdun dört bir yanında Cuma namazının hemen sonrasında eylemler gerçekleştirildi.

  Beykoz’da Kudüs protestosu VİDEO

  Kudüs te intifada ateşi #38

  Kudüs te intifada ateşi #39

  Kudüs te intifada ateşi #40


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir