Euro
11.0984
-0.84%
Dolar
9.5508
-0.54%
Altın
555.29
0.31%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
608.884
5.20%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Libya'dan 'Hafter'i desteklemedik' diyen Macron'a yanıt

  Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala, Fransa Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarının çok geç geldiğini söyledi.
  • AA
  • 30.06.2020 - 15:18
  • Güncelleme : 30.06.2020 - 15:18
  Libya'dan 'Hafter'i desteklemedik' diyen Macron'a yanıt

  Libya hükümeti; başta Fransa, Rusya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere bazı ülkeleri darbeci Hafter'e "gizli ve açık" destek olmakla suçluyor.

  Fransa'nın rolünün Libya'da kalıcı bir siyasi çözüm bulmak ve buna katkı sağlamak olduğunu savunan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Şimdi Hafter Nisan 2019'da askeri bir operasyon yapmaya karar verdiyse bunu Fransa ile anlaşarak yapmadı." dedi.

  "HAFTER'E DESTEK VERMİYORUZ" SÖZLERİNE TEPKİ

  Macron, dün Almanya'ya yaptığı ziyaret sonrasında katıldığı basın toplantısında, Fransa’nın Hafter'i desteklemediğini ileri sürdü. Trablus'tan yanıt gecikmedi.

  "MACRON'UN AÇIKLAMALARI ÇOK GEÇ GELDİ"

  Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala, bakanlığın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, Fransa'nın Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'i desteklemediği ve Hafter'in başkente yönelik saldırısında sorumluluğu olmadığı yönündeki Macron'un ifadelerine karşılık verdi.

  Libya dan Hafter i desteklemedik diyen Macron a yanıt #1

  Siyala'nın açıklamasında, "Bizler, 14 ay boyunca yani Hafter'in başkente yönelik saldırılarının başladığı günden itibaren Cumhurbaşkanı Macron'dan bu saldırıyı reddeden bir açıklama beklemiştik. Macron'un açıklamaları çok geç geldi, eğer ki bu saldırının başında olsaydı sahadaki yansımaları başka türlü olurdu." ifadeleri yer aldı.

  HAFTER, LİBYA'YI ŞİDDET SARMALINA SÜRÜKLEDİ

  Libya'daki darbeci lider Halife Hafter, başkent Trablus'u silah zoruyla ele geçirmek için milislerine 4 Nisan 2019'da saldırı emri vermesiyle ülkesini şiddet sarmalına sürükledi.

  Hafter milisleri, Haziran 2020'ye kadar başkente yönelik saldırılarını aralıksız sürdürdü. Libya ordusu, 4 Haziran 2020'de başkent il idari sınırlarının tamamını, hemen bir gün sonra da Hafter milislerinin harekat ve ikmal merkezi olarak kullandığı Terhune vilayetini kurtardı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir