Petrol
84.44
-0.51%
Euro
17.7128
0.13%
Dolar
18.5061
0.31%
Altın
963.79
-0.22%
Borsa
3281
0.47%
Bitcoin
349.803
-6.47%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C

  Macron'dan Putin'e terörle mücadelede iş birliğini güçlendirme çağrısı

  Emmanuel Macron, Vladimir Putin'den terör ve yasa dışı göçle mücadelede iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesini istedi.
  • AA
  • 21.10.2020 - 07:05
  Macron'dan Putin'e terörle mücadelede iş birliğini güçlendirme çağrısı

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. İkili arasındaki görüşmede birçok konu ele alındı.

  Macron, Putin'den, terör ve yasa dışı göçle mücadelede iş birliğinin güçlendirilmesini istedi.

  Kremlin'den yapılan açıklamada da Putin'in, 16 Ekim'de Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde bir öğretmenin başı kesilerek öldürülmesinden dolayı Macron'a başsağlığı dilediği belirtildi. İki liderin, terörle mücadelede ortak çabaları güçlendirme konusunda mutabık kaldığı ifade edildi.

  Fransız yetkililer, Conflans-Sainte-Honorine'deki cinayetin katil zanlısının Moskova doğumlu bir Çeçen olduğunu belirtmişti.

  "BU CİNAYETİN RUSYA İLE İLGİSİ YOK"

  Rusya'nın Paris Büyükelçiliğinden 17 Ekim'de yapılan açıklamada, "Bu cinayetin Rusya ile ilgisi yok. (Öğretmeni öldüren) Kişi Fransa tarafından kabul edildi ve 12 yıldır bu ülkede yaşıyordu." ifadeleri kullanılmıştı.

  Fransız yetkililer, öğretmenin katil zanlısının cesedin yakınlarında elinde bıçakla görüldüğünü ve kaçtıktan sonra polis tarafından vurularak öldürüldüğünü açıklamıştı.

  Macron dan Putin e terörle mücadelede iş birliğini güçlendirme çağrısı #1

  DERSTE HZ. MUHAMMED'E HAKARET İÇERİKLİ KARİKATÜR GÖSTERMİŞTİ

  Öğretmenin, derste Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli bir karikatür gösterdiği ve velilerin buna tepki verdiği kaydedilmişti.

  Ülkede son günlerde Müslüman sivil toplum kuruluşlarına yönelik baskılar ve baskınlar arttı. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 19 Ekim'de yaptığı açıklamada, CCIF ile Barakacity dahil birçok dernek ve sivil toplum kuruluşunun ve bir caminin kapatılacağını belirtmişti.

  Macron, söz konusu cinayetin ardından yaptığı açıklamada, olayı "İslamcı terörist bir saldırı" olarak nitelendirmişti.

  Macron dan Putin e terörle mücadelede iş birliğini güçlendirme çağrısı #2


  Görüş Bildir