Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.631
2.58%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Malcolm X şehadetinin 50. yılında Obama olmadan anıldı

  Amerikalı Müslüman insan hakları savunucusu Malcolm X, şehadetinin 50'nci yılında New York'ta yüzlerce kişinin katıldığı bir törenle anıldı. ABD Başkanı Obama, M. Luther King'in Dayton Yürüşü'nden sonra, Malcolm X'in anma programına da gelmedi.
  • AA
  • 22.02.2015 - 06:01
  Malcolm X şehadetinin 50. yılında Obama olmadan anıldı

  malcolm x

  ABD'de ırkçılığa karşı en etkili mücadeleyi veren siyahi aktivistlerden olan Malcolm X için, 21 Şubat 1965'te konuşma yaparken üç silahlı saldırgan tarafından vurulduğu gösteri salonunda anma töreni düzenlendi.

  Malcolm X şehadetinin 50. yılında Obama olmadan anıldı

  New York'un siyahi toplumuyla özdeşleşmiş Harlem semtinde bulunan ve 2005 yılından beri "Shabazz Center" ismiyle Malcolm X ve eşi Betty Shabazz'ın mirasını yaşatmak için faaliyet gösteren salondaki törene, Malcolm X'in kızlarından Ilyasah Shabazz'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda politikacı, sanatçı ve insan hakları savunucusu katıldı.

  Malcolm X şehadetinin 50. yılında Obama olmadan anıldı #2

  Ilyasah, 39 yaşında öldürülen babası için yaptığı kısa konuşmada, "Umarım yaptıklarının boşa gitmemesini temin edebiliriz" ifadesini kullandı.

  Saatler Malcolm X'in suikaste uğradığı 15.10'u gösterdiğinde, bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

  Malcolm X'in arkadaşlarından Peter Bailey, törende, bu cinayetin "bir siyahinin başka bir siyahiye karşı işlediği" bir suç olarak gösterildiğini belirtti. Bailey, "Fakat biz daha fazlasını biliyoruz" diye konuştu.

  New York Eyalet Senatörü James Sanders Jr ise ABD Başkanı Barack Obama'ya Malcolm X'in ölümüyle ilgili davanın yeniden açılması çağrısında bulundu.

  Malcolm X şehadetinin 50. yılında Obama olmadan anıldı #3

  MALCOLM X'İN MÜCADELE DOLU YAŞAMI

  Asıl adı Malcolm Little olan Malcolm X, 1925 yılında siyahilerin özgürlüklerine kavuşamayacaklarına ve Afrika’ya geri dönmeleri gerektiğine inanan Earl Little isimli bir rahibin oğlu olarak dünyaya geldi.

  5 yaşındayken babasını faili meçhul bir cinayete kurban veren ve annesi akıl hastanesine kapatılan Malcolm, yoksulluk ve zorluklar içinde geçen çocukluğunun ardından 1946’da hırsızlıktan hapse mahkum oldu.

  Bu dönemde siyahi milliyetçiliği savunan Nation of Islam (İslam Milleti) hareketinin lideri Elijah Muhammed’in görüşlerini benimseyen Malcolm, 1952’de cezaevineden çıkınca bu harekete katıldı.

  Bu tarihten itibaren davasının isimsiz bir hizmetkarı olduğunu simgelesin diye X soyadını kullanmaya başlayan Malcolm, karizmatik kişiliği, enerjisi ve sözünü sakınmayan, hararetli hitap tarzı sayesinde kısa sürede hareketin önde gelen yüzlerinden biri oldu.

  MALCOLM X'İN AYDINLANIŞI

  Zaman içinde Elijah Muhammed ile hareketin odak noktaları, kullandığı yöntemler ve dine bakış konularında anlaşmazlığa düşen Malcolm X, 1964'te Nation of Islam'dan ayrıldı.

  Hayatının son döneminde Amerikan toplumunun ırk problemini çözmesi için İslam dinini anlaması gerektiğini ve tüm ırkların kardeşliğini esas alan bir insan hakları mücadelesini savunan Malcolm X, bu dönemde El-Hajj Malik El-Shabazz (el-Hac Malik eş-Şahbaz) ismini kullanmaya başladı.

  Malcolm X, 21 Şubat 1965’te Harlem’de konuşma yaparken silahla vurularak öldürüldü. Nation of Islam üyesi üç kişi, cinayet suçundan mahkum edildi.

  Malcolm X'in, ünlü siyahi yazar Alex Haley ile kaleme aldığı hayat hikayesi, 20'nci yüzyılın en önemli otobiyografilerinden biri olarak gösteriliyor.

  OBAMA, MALCOLM X'İ DE UNUTTU

  Martin Luther King ve Malcolm X gibi siyahi aktivistlerin mücadelesiyle dolaylı da olsa bugün ABD'nin ilk siyahi başkanı olan Barack Obama, seçim dışında pek uğramadığı Dayton'daki yürüyüşe katılmamayı tercih etmişti.

  Başkan Obama, M. Luther King gibi suikaste kurban giden Malcolm X'i anma organizasyonuna da katılmadı.

  2014'te özellikle siyahilere yönelik polis şiddetinin yeniden tırmandığı ve neredeyse ülke genelinde yoğun protesto gösterilerinin yapıldığı Amerika'da, Obama'nın pasif tavrı eleştiri almıştı.

  Malcolm X şehadetinin 50. yılında Obama olmadan anıldı #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir