Petrol
99.39
0.16%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
430.975
0.41%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C
  Mevlüt Çavuşoğlu: ABD müttefik konusunda karar versin

  Mevlüt Çavuşoğlu: ABD müttefik konusunda karar versin

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PKK'nın en büyük destekçisi ABD'ye seslendi. Çavuşoğlu, "Bölgedeki müttefikinizin kim olduğuna karar verin" ifadelerini kullandı.
  • AA
  • 14.09.2018 - 05:23

  New York Times gazetesine mektup kaleme alan Bakan Çavuşoğlu, Esad ile PKK'nın ittifaklarını güçlendirdiğini söyledi. ABD'nin bölgedeki terör örgütleriyle iş birliği içinde olduğunu da ifade eden Çavuşoğlu, "Müttefikiniz kim karar verin" dedi.

  Mevlüt Çavuşoğlu: ABD müttefik konusunda karar versin #1

  ABD KARARINI VERMELİ

  Bakan Çavuşoğlu, NYT'de 9 Eylül'de yer alan "Suriye'de korkunç final beliriyor" başlıklı haberin, Suriye'de Beşşar Esad rejimi tarafından muhaliflerin güçlü olduğu son bölgeye kanlı bir operasyon yapıldığına dikkati çekmesi bakımından haklı olduğunu kaydetti.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü YPG/PKK'nın, Suriye'de Türkiye sınırının birkaç kilometre ötesinde faaliyet göstermesinin savunulacak hiçbir tarafı olmadığını belirterek, "Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı." ifadesini kullandı.

  Mevlüt Çavuşoğlu: ABD müttefik konusunda karar versin #2

  "ESAD'IN SALDIRI YAPAN MÜTTEFİKLERİ DESTEKLENİYOR"

  Birleşmiş Milletler'den (BM) bir yetkilinin, bu operasyonun binlerce insana gidecek hiçbir yer bırakmayacağı ve "21. yüzyılın en büyük can kaybına yol açacağı" öngörüsünde bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

  "Ancak bu makale korkunç başka bir gelişmeyi atlıyor. Esad'in saldırılar yapan müttefikleri ABD tarafından destekleniyor. Son raporlar, Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütü YPG'nin, ABD'lilerin ödediği vergilerle alınan silah ve yardımları aldığını, bu örgütün Esad ile ittifakını geliştirdiğini ve temmuz ayında (Esad ve YPG/PKK arasında) yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Esad'in İdlib'i muhaliflerden geri almasına yardım etmek için destek gönderdiğini gösteriyor."

  ESAD BÖLGEDE İTTİFAK BÜYÜTÜYOR

  Çavuşoğlu, Esad ile YPG/PKK arasındaki ittifakın, bu terör örgütünün öncülüğündeki SDG'nin yeniden kurulacak Suriye'de kendilerine bir yer bulmak için Esad rejimi ile yaptıkları görüşmelerden bu yana arttığına dikkati çekti.

  "YPG, Türkiye'de 30 yıldan uzun süredir şiddet içeren bir terör kampanyası yürüten PKK'nın Suriye koludur." vurgusunu yapan Çavuşoğlu, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği'nin, PKK'yı terör örgütü ilan ettiğini anımsattı.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mektubuna, "Türkiye sınırının birkaç kilometre ötesinde YPG kuvvetlerinin Suriye'de faaliyet göstermesinin savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı." ifadeleriyle son verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir