Euro
9.7015
0.05%
Dolar
8.1106
0.06%
Altın
455.36
0.1%
Borsa
1.378
0%
Bitcoin
512.288
3.84%
10ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 10 C

  Myanmar ordusu 1 aylık ateşkes ilan etti

  Ateşkesi duyuran Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing, "Hükümetin işleyişini bozacak faaliyetlere karşı ordunun kamu düzenini sağlaması, ateşkesin dışındadır" dedi.
  • AA
  • 01.04.2021 - 08:04
  • Güncelleme : 01.04.2021 - 09:12
  Myanmar ordusu 1 aylık ateşkes ilan etti

  Myanmar'da askeri darbeyle seçilmiş hükümeti deviren ordu, ülkede bir aylık ateşkes ilan ettiklerini duyurdu.

  Ulusa seslenen Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing, ülkedeki silahlı etnik gruplarla barış görüşmelerinin sürdürülmesi ve 13-16 Nisan'daki dini yeni yıl kutlamalarının huzur içinde yapılması için 30 Nisan'a kadar ordunun tek taraflı ateşkes ilan ettiğini bildirdi.

  General Hlaing, ateşkesin istisnaları olduğunu vurgulayarak "Hükümetin işleyişini bozacak faaliyetlere karşı ordunun kamu düzenini sağlaması, ateşkesin dışındadır." dedi.

  KACHİN EYALETİNDE ORDUYA AİT POLİS MERKEZİ ELE GEÇİRİLDİ

  Öte yandan darbe karşıtı etnik silahlı gruplardan Kachin Bağımsızlık Ordusu (KIA), Kachin eyaletine bağlı bir ilçedeki polis merkezini ele geçirdi.

  Operasyona dair açıklama yapan KIA sözcülüğü, Kyaukgyi ilçesinde Myanmar ordusu için stratejik öneme sahip polis merkezini, gece yarısı operasyonuyla ele geçirmeyi başardıklarını bildirdi.

  Polis merkezini bir süredir Myanmar ordusunun kullandığını belirten KIA, operasyonun ardından yaşanan zayiata dair bilgi vermedi.

  Myanmar ordusu 1 aylık ateşkes ilan etti #1

  ŞİDDET SON BULMAZSA ATEŞKES BOZULACAK

  Myanmar'daki etnik silahlı gruplardan KIA ve Karen Ulusal Birliği, cuntaya karşı protestocuları koruyacaklarını açıklamıştı.

  2018'de Myanmar ordusuyla ateşkes imzalayan Arakan Ordusu, Ta'ang Ulusal Özgürlük Ordusu (TNLA) ve Myanmar Ulusal Demokratik İttifak Ordusu (MNDAA) da dünkü açıklamalarında, Myanmar ordusunun protestoculara yönelik şiddeti son bulmazsa ateşkesi bozacaklarını vurgulamıştı.

  Myanmar ordusu 1 aylık ateşkes ilan etti #2

  MYANMAR'DAKİ ASKERİ DARBE

  Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

  Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

  Myanmarlılar 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı.

  Myanmar ordusu 1 aylık ateşkes ilan etti #3

  536 GÖSTERİCİ HAYATINI KAYBETTİ

  Güvenlik güçlerinin silahlı müdahalelerinde 536 gösterici hayatını kaybetti.

  Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir