Euro
9.6621
-0.36%
Dolar
8.0699
-0.44%
Altın
452.83
-0.46%
Borsa
1.399
1.49%
Bitcoin
519.999
2.04%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 15 C
  Obama'dan Suriye açıklaması

  Obama'dan Suriye açıklaması

  ABD Başkanı Obama Suriye'de kimyasal silah kullanıldı iddiasıyla ilgili ilk kez konuştu.
  • 23.08.2013 - 12:42

  Obama dan Suriye açıklaması #1

  CNN'de bugün yayınlanan New Day programında Chris Cuomo'nun sorularını yanıtlayan Obama, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarının "büyük bir olay" olduğunu ve bu boyutta bir silah kullanımı söz konusuysa bunun kaygı verici olduğunu belirtti.

  Yetkililerin "halihazırda bilgi toplamakta" olduğunun altını çizen Obama, "gördüklerimiz bunun büyük kaygı yaratacak çok büyük bir olay olduğuna işaret ediyor. Çok can sıkıcı" dedi.

  ESAD'DAN İŞBİRLİĞİ BEKLEMİYORUZ

  Washington'ın Birleşmiş Milletler'i daha etkili bir eylemde bulunmaya teşvik ettiğini ve Suriye hükümetine kimyasal silah iddialarının araştırılması için çağrı yaptığını ancak geçmişte yaşananlar göz önüne alındığında Suriye lideri Beşar Esad'dan işbirliği beklemediklerini söyleyen Obama, kırmızı çizgileriyle ilgili bir soruya da "Suriye'de son yaşanan olay ABD'nin göz atması gereken bir durumdur" dedi.

  Obama geçmişte Suriye'de kimyasal silah kullanımının ABD'nin müdahalesi için bir kırmızı çizgi olacağını söylemişti.

  SÜRE DARALIYOR

  Cuomo'nun "Mısır ve Suriye konusunda önemli kararlar almak için ABD'nin önündeki zaman daralıyor mu?" sorusuna ise Obama tek kelimeyle "Evet" diye yanıt verdi. ABD Başkanı, bu meselelerle ilgili hareket etmeden önce bedellerini göz önünde bulundurmaları gerektiğini belirtti.

  Obama, ABD'nin Ortadoğu ve dünyanın diğer bölgeleri için "vazgeçilmez bir ülke" olduğunu vurgulayarak, "Uzun vadede ulusal çıkarlarımızın ne olacağını stratejik olarak düşünmemiz gerekiyor" diye konuştu.

  Obama özellikle Mısır konusunda "ABD'nin değerlerine aykırı eylemlere yardım ve yataklık ediyor gibi görünmemek için dikkatli olmaları gerektiğini" ifade etti.

  AVRUPA'DAN TEPKİ YAĞMIŞTI

  1,300 kişinin öldüğü saldırı sonrası Suriye'de yaşananlara Türkiye'den sonra en çok tepki Avrupa'dan gelmişti. İlk tepkiyi veren İngiltere Suriye'deki Birleşmiş Milletler gözlemcilerine olay yerine gitmeleri için izin verilmesi gerektiğini belirtmişti. İngiltere'nin ardından Fransa da bu konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde gündeme getirileceğini açıklamıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir