Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
379.050
1.28%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Papa Franciscus: Gerçek İslam ve Kur'an şiddete karşıdır

  Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus gerçek İslam ve Kur'an-ı Kerim'in şiddete karşı olduğunu belirtti.
  • 26.11.2013 - 17:06
  Papa Franciscus: Gerçek İslam ve Kur'an şiddete karşıdır

  Papa Franciscus: Gerçek İslam ve Kur an şiddete karşıdır #1

  Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, piskoposlara yönelik kaleme aldığı “Evangelii Gaudium” isimli apostolik çağrısında, gerçek İslam ve Kur'an-ı Kerim'in şiddete karşı olduğunu belirtti

  Papa Franciscus'un kendisinin ilk kez kaleme aldığı "Evangelii Gaudium (İncil'e inanmanın coşkusu) başlıklı piskoposlara yönelik apostolik çağrısı bugün yayımlandı.

  Apostolik çağrı Papa tarafından temsilen bir piskoposa veriliyor ardından da dünya genelindeki tüm Katolik kilisesi piskoposlarına gönderiliyor.

  'GERÇEK İSLAM ŞİDDETİN HER TÜRÜNE KARŞIDIR'

  Köktendinci şiddetin kendilerini endişelendirdiğini ancak İslam'ın gerçek müminlerinin nefret dolu genellemelere mahkum edilemeyeceğini belirten Papa, "Çünkü gerçek İslam ve Kuran'ın uygun yorumu şiddetin her türüne karşıdır" dedi. Papa, piskoposlara yaptığı çağrıda İslam'a inananların da Hz. İbrahim'in inancını benimsediklerini, aynı Hristiyanlar gibi tek bir Allah'a ve kıyamet gününde ona hesap vermeye inandığını dile getirdi.

  İslam ile diyaloğu geliştirmek için uygun bir eğitimin önemine dikkati çeken Papa, kendi dinlerini iyi öğrenmeleri gerektiğini böylece karşı tarafı daha iyi anlayıp, karşı tarafın bakış açılarını anlayabileceklerini, bunun da ortak bakış açısının ortaya çıkmasını sağlayabileceğini dile getirdi.

  MÜSLÜMAN GÖÇMENLER AÇIKLAMASI

  Papa Franciscus göçmen konusunda, "Biz Hristiyanlar, bizim ülkelerimize gelen İslam'a inanan göçmenleri sayggıyla karşılamalıyız ki böylelikle İslam geleneğine sahip ülkelerin sayıgısına nail olmayı umuyor ve dua ediyoruz" ifadelerini kullandı.

  İslam ülkelerine de seslenen Papa, batıda İslam'a inananların yaşadığı ibadet özgürlüğünü örnek göstererek, bünyelerinde bulunan Hristiyanların, kendi dini gelenek ve göreneklerini yaşaması için naçizane bir şekilde ricada bulunduğunu belirtti.

  'MALİ REFORM LAZIM'

  Ruhani lider, apostolik çağrısında ahlaki mali reform yapılması gerekliliğini ifade ederek, 'Ahlakı gözardı etmeyen bir mali reform lazım. Paranın hükmettiği değil, kullanıldığı bir sistem lazım' dedi.

  "Evangelii Gaudium" apostolic çağrısı, Papa'nın tek başına kaleme aldığı ilk apostolic çağrı olma özelliğini taşıyor. Papa Franciscus, temmuz başında, daha önce yazımına Emerit Papa 16. Benediktus'un başladığı "Lumen Fidei (İmanın ışığı)" isimli genelgeyi tamamlayıp, yayımlamıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir