Petrol
109.53
0.28%
Euro
17.4812
-0.26%
Dolar
16.6956
-0.02%
Altın
968.87
-0.11%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
342.813
1.43%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Peşmerge ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar

  Irak'ın Musul ilinin Sinun nahiyesinde Peşmerge güçleriyle terör örgütü IŞİD militanları arasında şiddetli çatışmalar çıktı.
  • 19.12.2014 - 04:27
  Peşmerge ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar

  Peşmerge ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar #1

  Bölgedeki AA muhabirinin aldığı bilgilere göre sabah saatlerinde ağır silahlar eşliğinde Musul'un Zummar nahiyesinden yola çıkan Peşmerge konvoyu, 120 kilometrelik yolculuktan sonra akşam saatlerinde Sinun'un Herdan köyüne ulaştı. Burada Peşmerge ile IŞİD militanları arasında şiddetli çatışmalar başladı. Peşmergeler yanlarında getirdikleri tank, top, katyuşa füzeleri ve doçkalarla IŞİD militanlarının bulunduğu bölgeyi bombalıyor. Koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırılarıyla Peşmergeye destek veriyor. Bu arada Peşmerge konvoyu, Musul'a doğru ilerlerken zaman zaman IŞİD'in yola döşediği mayınları temizlendi. IŞİD militanlarının çekilirken Peşmergenin ilerleyişi engellemek için köprüleri havaya uçurduğu görüldü.

  PEŞMERGE'NİN HEDEFİ ŞENGAL'İ GERİ ALMAK

  IŞİD'in elindeki Şengal (Sincar) ilçesini almak için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin talimatıyla günlerdir hazırlık yapan Peşmergelere bir grup Ezidi milis de eşlik ediyor. Peşmerge komutanları, Şengal ilçesiyle binlerce Ezidinin sığındığı ifade edilen Şengal Dağı'nı kurtarmayı hedefliyor. Şengal'in de ele geçirilmesiyle Suriye sınırı da daha güvenli hale gelecek. Böylelikle Suriye tarafındaki Halk Savunma Birlikleriyle (YPG), Peşmerge arasındaki koordinasyon daha rahat sağlanacak.  Ayrıca Kürtlerin, IKBY sınırları dışında Kürt toprağı olarak kabul ettikleri Şengal'de de kontrol sağlanmış olacak. Kürt yönetimi, Musul'un batısına düşen bölgeyi, Kerkük ile Diyala'nın Celawle ve Sadiye kasabalarını kendi toprağı kabul ediyor. Irak Anayasası'nın 140. maddesi bu bölgelerin idari olarak kime bağlanacağının belirlenmesi için 2007 yılında referandum yapılmasını öngörüyordu. Ancak çeşitli siyasi nedenlerle istenen referandum yapılamadı. Kürtler, hala bu bölgelerde referandum yapılmasını savunuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir