Euro
15.2414
0.64%
Dolar
13.4389
0.46%
Altın
791.6730
0.21%
Borsa
2,008.59
-0.28%
Bitcoin
533.191
-6.54%
9ºC
İstanbul
Hafif yağmur 9 C

  Peşmerge Komutanı: Türkiye'ye teşekkür ederiz

  Kobani'deki Peşmerge Komutanı Ahmet Gerdi, yardımlarından dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.
  • 07.11.2014 - 05:27
  Peşmerge Komutanı: Türkiye'ye teşekkür ederiz

  Peşmerge Komutanı: Türkiye ye teşekkür ederiz #1

  Rojava’nın Kobani bölgesinde savaş 53’üncü gününe girerken Peşmerge Güçleri’nin ağır silahlarla cepheye gitmesi, güç dengesini etkiledi.

  Milliyet'in haberine göre; YPG Sözcüsü Polat Can, PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ve Kobani'deki Peşmerge komutanı Ahmet Gerdi, Kobani'deki son durumu aktardı.

  KOBANİ'DE SON DURUM

  IŞİD, savaş boyunca en çok doğu cephesinde kente doğru ilerlerken, güney cephesinde de alan kapatmış durumda. Örgütün en az zayıf olduğu bölge ise batı cephesi.

  Doğu cephesinde Kaniya Kurda mahallesine ve sebze pazarının olduğu bölgeye giren IŞİD, şimdiye kadar YPG'nin Asayiş Merkezi ve adliye binasını ele geçirdi. Kent merkezine ağır silahlar kullanarak giren IŞİD, burada ciddi direnişle karşılaştı.

  Kobani'nin tüm köylerini alan IŞİD, kentte çok zorlanınca şimdiye kadar 13 defa bombalı araçlarla intihar saldırılarında bulundu. Bombalı araçlar patlatılmadan YPG tarafından imha edildi.

  Kobani'de yaklaşık 2 bin YPG'linin ve bin 500 sivilin olduğu tahmin ediliyor.

  PEŞMERGE KOMUTANI: TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR EDERİZ

  Rudaw'a konuşan Kobani'deki Peşmerge Komutanı Ahmet Gerdi, "Kobani'de durum iyi gidiyor. Yeni silahlar da geldi. İstediğimiz zaman silahlar yine gelecek. Herşeyimiz tamamdır. Hazırlıklıyız. IŞİD Kobani'de temizlenene kadar peşmerge Kobani'de kalacaktır" dedi.

  Gerdi, "IŞİD çok zarar gördü. Attığımız silahlar IŞİD mevzilerini vurdu. Onların silahlarını imha etti. Onların doçka, tank ve toplarını imha etti" şeklinde konuştu.

  Türkiye'ye de yardımlarından dolayı teşekkür ettiklerini dile getiren Gerdi, "Kobani'ye kadar gelirken bize yardımları oldu. Peşmerge'yi Kobani'ye kadar ulaştırdı. Kendilerine teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

  YPG Sözcüsü: 250 YPG'li hayatını kaybetti

  YPG Sözcüsü Polat Can ise 53 gündür yaşanan çatışmalarda 250 YPG üyesinin yaşamını yitirdiğini savundu, 3 bin kadar IŞİD üyesinin de öldürüldüğünü iddia etti.

  Kobani'yi IŞİD'den temizleyeceklerini dile getiren Can, Kobani'de YPG, YPJ, ÖSO ve Peşmerge'nin birlikte IŞİD'e karşı savaştığını kaydetti.

  İki hafta önce Suriye Gözlemevi'nin yaptığı açıklamaya göre, Kobani'deki çatışmalarda 800 kişi hayatını kaybetmişti. Yapılan açıklamaya göre ölenlerin 481'i IŞİD'e, 313'ü YPG güçlerine mensup.


  Görüş Bildir