Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
364.133
1.20%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  PYD'nin Kerkük’te gizli ve kirli ittifak denemeleri

  DAEŞ’in uyuyan hücreleri ile saldırdığı Kerkük’te PYD'nin kirli bir anlaşmanın peşinde olduğu ortalığı karıştırdı.
  • 25.10.2016 - 09:55
  PYD'nin Kerkük’te gizli ve kirli ittifak denemeleri

  Geçen cuma düzenlenen ilk baskın sırasında Haşdi Şabi ve PKK’lıların kurtarıcı olarak Kerkük’te boy göstermesinin altında yapılan bir gizli anlaşmanın olduğu konuşuluyor.

  Yenişafak'ın haberine göre, baskından önce Kerkük’e gelen Salih Müslüm, Barzani’ye karşı Goran Hareketi, KYB ve Şii milislerle ittifak yapmak için görüşmüş.

  Terör örgütü DAEŞ'in şok baskını sonrası fanatik Şii Milis grubu Haşdi Şaabi ve özellikle terör örgütü PKK'nın kurtarıcı güç olarak sevk edildiği Kerkük'te dün yeni saldırı haberleri geldi.

  PYD nin Kerkük’te gizli ve kirli ittifak denemeleri #1

  1500 PEŞMERGE KAÇTI

  Nüfusu 1 milyon 400 bin olan Kerkük'te, asayiş, büyük oranda Talabani'ye bağlı sayıları 5 binle ifade edilen Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB)'li peşmergeler tarafından sağlanıyor. Buna ilave olarak 600 civarında Irak hükümetine bağlı polis asayiş birliği de Kerkük te görev yapmakta.

  Kerkük'te saldırı gecesi ve sonrası Irak merkezi hükümet polisi ile Talabani'ye bağlı 5 bin kişilik asayiş gücünün tam bir bozgun yaşadığını, birimler arasında telsiz bağlantısının dahi olmadığı, cep telefonu aracılığı ile irtibat sağlamaya çalıştıklarını anlattı. DAEŞ'in 2,5 saatte 10 mahalleyi kontrol eden DAEŞ saldırısında bin 500 den fazla Asayişten Sorumlu peşmerge'nin kenti terk ederek kaçtı.

  İRAN İŞİN İÇİNDE

  PKK'nın Suriye uzantısı PYD terör örgütünün lideri Salih Müslüm, geçtiğimiz günlerde Kerkük'e geldi. Kürdistan Yurtsever Birliği'ne bağlı Belediye Başkanı ve Vali ile görüşen Salih Müslim, Barzani aleyhine Goran Hareketi, KYB ve Şii milislerle ittifak yapma konusunda görüşmelerde bulundu.

  Bölgede Barzani'ye karşı PKK, KYB Goran Hareketi ve İran destekli Şii milisler arasında alan hakimiyeti ve petrol kuyularının kontrolüne dair yoğun rekabet yaşanıyor.

  KİMLİKLERE DİKKAT

  Salih Müslim'in ziyareti sonrası bölgede yaşanan hareketlilik ve ardından DAEŞ'in 60 - 70 kişilik grupla düzenlediği saldırı dikkatleri yeniden Kerkük'e çevirdi. Kerkük saldırısını düzenleyen DAEŞ'lilerin büyük çoğunluğunun bölgede yaşayan Kürt kökenlilerden oluşması saldırıya dair önemli bir ayrıntı olarak kayda geçti.

  HEDEF TÜRKMENLER

  Kerkük saldırısı öncesi Terör örgütünün kent içerisinden önemli oranda destek aldığı iddia ediliyor. DAEŞ militanlarının 03.30'da başlattığı saldırıda El Vasit, 1 Haziran, Dumiz, Bağdat Yolu ve Tıssin gibi Türkmen mahallerini işgal etti. Aynı saldırıda 10'dan fazla Türkmen şehit oldu.

  Kerkük saldırısının dikkat çeken bir boyutu ise aniden ortaya çıkan Şii milis ve PKK güçlerinin kurtarıcı rolüne soyunması oldu. PKK ve Şiilerin DAEŞ gibi şehirde birçok gizli hücre yapılanmasının olduğu ve harekete geçmek için talimat beklediği bildiriliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir