Euro
9.6749
0.02%
Dolar
8.0837
0.32%
Altın
461.95
0.34%
Borsa
1.408
0%
Bitcoin
470.002
-3.15%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  Reina saldırısıyla bağlantılı terörist Danimarka'da tutuklandı

  Reina saldırısıyla bağlantılı terörist Danimarka'da tutuklandı

  Reina teröristi Abdulkadir Masharipov'a silah ve mühimmat temin eden İbrahimjon Asparov, Danimarka'da ikinci kez gözaltına alındı.
  • Ajanslar
  • 19.07.2017 - 23:06

  Vejle Amst Avis gazetesinin haberine göre, Türkiye'nin talebi üzerine ikinci defa gözaltına alınan Asparov, çıkarıldığı mahkemeye üç polis, bir tercüman ve avukatı eşliğinde geldi.

  Asparov, hakimin yönelttiği sorulara kısa yanıtlar verdi.

  TÜRKİYE 4 HAFTA GÖZALTI İSTEDİ

  Savcı Dorthe Möller-Andersen'in duruşmada, Türkiye tarafından Asparov'a yöneltilen suçlamaların özetini okuduğu ve şüphelinin Türkiye'ye iade kararı netleşinceye kadar öncelikle 4 hafta gözaltında tutulmasını istediği kaydedildi.

  SAVCI TÜRKİYE'NİN TALEBİNİ HAKLI BULDU

  Savcının talebini yerinde bulan mahkeme hakimi, İbrahimjon Asparov'un 4 hafta gözaltında tutulmasına karar verdi. Asparov'un avukatı ise bu karara itiraz etti.

  Gazetenin haberinde, Asparov'u gözaltına alan polislerin, evinde bulunan bazı bilgisayar malzemelerine el koyduğu bilgisi de aktarıldı.

  DAHA ÖNCE SERBEST BIRAKILMIŞTI

  Asparov, Türkiye'nin talebi üzerine ilk olarak Danimarka Polis İstihbarat Teşkilatının (PET) devreye girmesiyle 29 Haziran'da Güneydoğu Jutland polisi tarafından gözaltına alınmış, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

  Reina saldırısıyla bağlantılı terörist Danimarka da tutuklandı #1

  "TÜRKİYE 18 GÜN İÇİNDE BAŞVURU YAPMALI"

  Danimarka Kamu Yayıncısı DR'ye konuşan Savcı Dorthe Möller-Andersen, Türkiye'nin 18 gün içinde Danimarka'ya İbrahimjon Asparov için iade isteğinde bulunması gerektiğini bildirdi.

  "İADE MAHMEKEME KARARINA BAĞLI"

  Türkiye'nin Asparov'un iadesine yönelik isteğinin Kraliyet Savcısı (Devlet Savcısı) tarafından olumlu karşılanması durumunda, şüphelinin bu kararı mahkemeye taşıma hakkı olduğunu belirten Möller-Andersen, iade kararının ilk olarak Şehir Mahkemesi, ardından da Temyiz Mahkemesinde görülme olasılığının bulunduğunu ifade etti.

  Ortaköy'deki Reina adlı eğlence kulübüne yılbaşı gecesi terörist Abdulkadir Masharipov tarafından düzenlenen silahlı saldırıda 39 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlenmiş, Masharipov ise 17 Ocak'ta gerçekleştirilen operasyonda İstanbul Esenyurt'ta yakalanmıştı. Masharipov'a saldırıda kullandığı silah ve mühimmatı Danimarka'da yaşayan Özbek asıllı İbrahimjon Asparov'un verdiği iddia edilmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir