Petrol
106.82
-5.89%
Euro
17.3996
-0.78%
Dolar
16.9783
0.90%
Altın
967.59
-1.04%
Borsa
2375
0.00%
Bitcoin
332.941
0.41%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  Snowden: Kaşıkçı İsrail casus yazılımıyla takip edildi

  Snowden: Kaşıkçı İsrail casus yazılımıyla takip edildi

  NSA eski sistem analisti Edward Snowden, öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı takip etmek için İsrailli menşeli casus programın kullanıldığını iddia etti.
  • AA
  • 08.11.2018 - 06:13
  • Güncelleme : 08.11.2018 - 06:13

  Rusya'da "bilinmeyen bir yerden" İsrail'in başkenti Tel Aviv'de düzenlenen konferansa video konferans yoluyla katılan Snowden, dünyadaki casus yazılımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  MUHALİFLERİ TAKİP İÇİN KULLANDILAR

  Snowden, İsrailli NSO Group gibi bazı yazılım firmalarının hükümetlere sattıkları casusluk programlarının muhalifleri takip etmek için kullanıldığını belirtti.

  Kaşıkçı cinayetine de değinen Snowden, "Suudiler, Kaşıkçı'nın randevu alması nedeniyle konsolosluğa gideceğini elbette biliyordu ama nasıl onun niyetini ve planları bilebiliyorlardı?" diye sordu.

  Snowden: Kaşıkçı İsrail casus yazılımıyla takip edildi #1

  KAŞIKÇI'NIN SÜRGÜNDEKİ ARKADAŞI DA TAKİP EDİLDİ

  Cinayete ilişkin daha önce de dile getirilen bir iddiayı tekrarlayan Snowden, Kaşıkçı'nın Kanada'da sürgünde olan bir arkadaşının telefonuna NGO'ya ait Pegasus isimli casus programının yüklendiğini ileri sürdü.

  Arkadaşının telefonuna yüklenen program sayesinde Suudilerin Kaşıkçı hakkında bilgi topladığı iddiasında bulunan Snowden, "Gerçek şu ki onlar (Suudiler), İsrailli şirket tarafından yazılan bir program sayesinde onun (Kaşıkçı) birkaç arkadaşını takibe aldı." ifadesini kullandı.

  Snowden: Kaşıkçı İsrail casus yazılımıyla takip edildi #2

  DÜNYANIN EN GÜÇLÜ MOBİL CASUS YAZILIMI

  Kanada'daki The Citizen Lab isimli araştırma grubunun Kaşıkçı cinayetinden bir gün önce yayımladığı rapora göre, Cemal Kaşıkçı'nın arkadaşı olan ve Kanada'da yaşayan Suudi Arabistan yönetimine muhalif aktivist Ömer Abdulaziz'in telefonuna geçen yaz Pegasus casusluk programının yüklendiği tespit edilmişti.

  Cep telefonlarının neredeyse sınırsız gözetimine izin veren Pegasus programı "dünyanın en güçlü mobil casus yazılım uygulaması" olarak gösteriliyor.

  NSA'İN GİZLİ BİLGİLERİNİ SIZDIRMIŞTI

  NSA'nın gizli bilgilerini 2013'te basına sızdıran Edward Snowden, siber casusluk skandalına yol açmıştı. Snowden, ABD istihbaratının tüm dünyada milyonlarca kişinin internet ve telefon kayıtlarını izlediğini ortaya çıkarmış, ülkesinde adil yargılanmayacağı inancıyla ABD'yi terk etmişti. Rusya'ya sığınan Snowden'a 2020'ye kadar bu ülkede oturum izni verilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir