Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
18ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 18 C
  Steinitz: Suudi Arabistan ile gizli bağlantımız var

  Steinitz: Suudi Arabistan ile gizli bağlantımız var

  İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, "İran'a karşı Suudi Arabistan ve diğer ılımlı Arap ülkeleriyle işbirliği içindeyiz" dedi.
  • 20.11.2017 - 04:29

  İran'ı durdurmak için birçok Müslüman ve Arap ülkeyle ittifak içinde olduklarını açıklayan İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, ABD ile yeni bir plan içinde olduklarını itiraf etti.

  "ARAP ÜLKELERİ GİZLİYOR"

  Steinitz, bu iletişimin neden gizli tutulduğu yönündeki soruyu, "Bizim birçok Müslüman ve Arap ülkesiyle kısmen gizli bağlantılarımız var ve genellikle bu bağlantıdan utanan biz değiliz." dedi. Bu ilişkilerin İsrail değil, Araplarca gizli tutulmasının istenildiğini belirtirken, Bu ilişkilerin gizli tutulmasını isteyen karşı taraflar. Bizim için sorun değil ancak karşı tarafın isteğine saygı gösteriyoruz. Bu nedenle gizli tutuyoruz." sözlerini söyledi.

  Steinitz: Suudi Arabistan ile gizli bağlantımız var #1

  İRAN'A KARŞI İTTİFAK

  İsrailli Enerji Bakanı, ülkesinin diplomatik ilişkisi bulunmayan Suudi Arabistan ile İran'a karşı "ortak endişeler" taşıdığını belirterek, bu nedenle 'gizli iletişim halinde olduğunu' ifade etti.

  Steinitz: Suudi Arabistan ile gizli bağlantımız var #2

  "İRAN'I ÖNLEMELİYİZ"

  Bir Suudi Arabistan gazetesine röportaj veren ilk İsrail Genelkurmay Başkanı olan Eisenkot, İran'ın Ortadoğu'daki nüfuzunun hem İsrail hem de Suudi Arabistan için kaygı verici olduğunu öne sürmüştü.

  Steinitz: Suudi Arabistan ile gizli bağlantımız var #3

  Eisenkot, şunları kaydetmişti:

  "İran'ın planı, iki Şii hilaliyle Ortadoğu'yu kontrol etmek. Bunlardan ilki İran'dan Irak'a, oradan da Suriye üzerinden Lübnan'a uzanıyor. Diğeri ise Bahreyn ve Yemen üzerinden Kızıl Deniz'e uzanıyor. Bunun gerçekleşmesini önlemek zorundayız."

  TRUMP ÖNDERLİĞİNDE YENİ PROJE

  Suudi Arabistan ile İsrail arasında birçok ortak çıkar bulunduğunu savunan Eisenkot, "ABD Başkanı Donald Trump'ın liderliği altında bölgede yeni bir uluslararası ittifak kurma fırsatı bulunuyor. İran tehdidini bertaraf etmek için büyük ve kapsamlı bir stratejik planı hayata geçirmeye ihtiyacımız var." ifadelerini kullanmıştı.

   


  Görüş Bildir