Petrol
97.53
1.27%
Euro
18.448
0.93%
Dolar
17.8666
-0.18%
Altın
1.032
-0.09%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
429.009
2.92%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Sudan ve Güney Sudan ticaret için el sıkıştı

  Güney Sudan ve Sudan'ın aralarındaki sınır kapılarını ticarete açmak için el sıkıştığı açıklandı.
  • AA
  • 20.09.2017 - 23:30
  Sudan ve Güney Sudan ticaret için el sıkıştı

  dwqdq

  Ticaret akımını yeniden sağlamak isteyen Sudan ve Güney Sudan aynı zamanda kaçakçılıkla da ortak mücadele etme kararı aldı.

  PETROL VE TİCARET ALANLARINDA ÇALIŞACAKLAR

  Sudan’da Başbakan Yardımcısı ve Yatırım Bakanı Mübarek el-Fadıl, iki günden bu yana başkent Hartum'da iki ülkenin yetkilileri arasında gerçekleştirilen ekonomik ve ticari görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında, Sudan ile Güney Sudan arasında 27 Eylül 2012'de yapılan ortak iş birliği anlaşmalarının aktifleştirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

  Fadıl, Güney Sudan ile petrol ve ticaret alanlarında ekonomik çalışmalar yapma yönünde anlaşma yaptıklarını söyledi.

  SINIR KAPILARI 4 YIL SONRA AÇILACAK

  Sudan Ticaret Bakanı Hatem es-Sir de taraflar arasında gerçekleştirilen görüşmelerin, ticareti aktifleştirmenin yanı sıra karşılıklı ürün satışlarının yapılması anlaşmasıyla sonuçlandığını dile getirdi.

  İki ülke yetkililerinin, sınır kapılarının açılması ve kaçakçılıkla mücadele konusunda da mutabık kaldığını aktaran Sir, 2013'ten bu yana kapalı tutulan sınır kapılarının ne zaman açılacağına dair ise bilgi vermedi.

  "İKİ ÜLKENİN ÇIKARLARI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ"

  Güney Sudan Maliye ve Planlama Bakanı Stephen Dhieu Dau ise görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek "İki ülkenin çıkarları için ekonomi, ticaret ve yatırım alanında iş birliğini sağlamak amacıyla birlikte çalışacağız." dedi.

  Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da 2013'te Sudan ve Güney Sudan arasında taşımacılık, ticaret, petrol ve güvenlik alanlarında 9 anlaşmayı kapsayan iş birliği protokolü imzalanmıştı ancak, her iki ülkenin birbirlerini, silahlı grupları desteklemekle suçlaması sonucu söz konusu anlaşma uygulamaya konulmamıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir