Euro
10.1255
-0.12%
Dolar
8.5172
-0.36%
Altın
498.43
0.34%
Borsa
1.382
1.56%
Bitcoin
343.929
1.41%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Sudan'dan IKBY'ye 'vazgeçin' çağrısı

  Milli Ümmet Partisi, referandum yapmayı planlayan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki Kürt liderlere "Güney Sudan'a bakın" uyarısı yaptı.
  • AA
  • 17.09.2017 - 07:42
  Sudan'dan IKBY'ye 'vazgeçin' çağrısı

  Dünyanın gözünü çevirdiği ve bağımsızlık referandumundan vazgeçmeleri istenen IKBY'deki Kürt liderlere bir çağrı da Sudan'dan geldi.

  Sudan'da ana muhalefetteki Milli Ümmet Partisi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Kürt liderlere, bağımsızlık referandumundan vazgeçmeleri ve "Güney Sudan'ın acı deneyiminden ders almaları" çağrısında bulundu.

  Sudan dan IKBY ye vazgeçin çağrısı #1

  Milli Ümmet Partisi Partisi'nden, Irak'ın Süleymaniye kentinde "Referanduma evet" faaliyetine davet edilmesi üzerine yapılan yazılı açıklamada, "Her yanı acılarla boğuşan ve şimdiye kadar görülmemiş tehditlerle karşı karşıya olan Arap dünyasının değerli bir bölümünü parçalamak için yapılacak bir faaliyete katılmayı reddediyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

  "GÜNEY SUDAN'A DÖNMEYİN"

  "IKBY'deki Kürt liderlere referandumdan vazgeçmeleri ve Güney Sudan'ın acı deneyiminden ders almaları çağrısında bulunuyoruz." ifadeleri yer alan açıklamada, ülkelerdeki tüm ulusal ve etnik gruplara karşı adaletli davranılması, herkesin evrensel insan haklarına ve temel özgürlüklerine hiçbir ayrım yapılmaksızın saygı gösterilmesinin de Ümmet Partisinin bir ilkesi olduğu vurgulandı.

  Sudan dan IKBY ye vazgeçin çağrısı #2

  "Siyasal ve kültürel adaletsizlik ile hakların inkarı problemi, anayasanın ve devletin vatandaşlıkta eşitliği benimsemesi, etnik grupların kültürel haklarını kabul etmesi ve bunu üstlenmesiyle çözülür. Kendi kaderini tayin etmekle değil. Güney Sudan da 2011 yılında bağımsızlık kaderini belirleme konusunda aceleci davranarak, kendi aralarında ve iç çatışmalarla boğuşan iki zayıf ülkenin ortaya çıkmasına neden oldu."

  SUDAN'DA NELER OLMUŞTU?

  Güney Sudan 2011 yılının Ocak ayında düzenlenen referandum ile Sudan'dan ayrılma kararı vermiş, 9 Temmuz 2011'de de resmen bağımsız bir ülke olmuştu. Fakat Güney Sudan'da devam eden iç çatışmalar ve Sudan'la yaşadığı gerilim nedeniyle bölgede hala istikrarsızlık sürüyor.

  Sudan dan IKBY ye vazgeçin çağrısı #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir