Petrol
84.94
1.25%
Euro
19.2811
0.18%
Dolar
18.6348
-0.02%
Altın
1.048
0.06%
Borsa
4962
0.00%
Bitcoin
318.776
3.54%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Tarım ilacı Roundup ABD'de kanser izleme listesinde

  Kaliforniya eyaletinde, "Agro-kimyasal devi" Monsanto'nun ürettiği Roundup ilacı, "kansere sebep olan kimyasallar" listesine alındı.
  • AA
  • 28.06.2017 - 01:50
  Tarım ilacı Roundup ABD'de kanser izleme listesinde

  Dünya genelinde en çok kullanılan tarım ilacı olan, sağlık açısında etkileri tartışılmaya devam edilen ve eleştirilerin odağı olan Roundup, Kaliforniya eyaletinde kansere yol açan ilaçlar listesine konuldu.

  Tarım ilacı Roundup ABD de kanser izleme listesinde #1

  Kaliforniya Çevre Sağlığı Tehlike Değerlendirme Ofisi  (OEHHA) yabani  otların öldürülmesi için kullanılan Roundup ilacını "kanser izleme listesine" aldığını ve kararın 7 Temmuz'dan itibaren geçerli olacağını duyurdu.

  Biyolojik Çeşitlilik Merkezi'nden Nathan Donley, kararın  Kaliforniya'yı, "ABD'de kansere neden olan ilaçlardan korumada ülke lideri" konumuna getirdiğini belirtirken, Monsanto karara karşı hukuksal girişimde bulundu.

  Kaliforniya'nın kararını memnuniyetle karşılayan aktivistler ve bilim adamları, bunu "adalet yönünde atılmış bir adım" olarak nitelediler ve karara karşı yasal girişimde bulunan Monsanto'nun bu manevrasının bilimsel bir doğruluk ya da halkın sağlığı için değil "yalnızca kar amaçlı" olduğunu dile getirdiler.

  Biyolojik Çeşitlilik Merkezi de yaptığı açıklamada, yakın tarihli bir analize göre Kaliforniya'da kullanılan glifosatın yarısından fazlasının eyaletin en yoksul sekiz bölgesinde olduğunu bildirdi.

  2015 yılında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) glifosatın insanlarda  muhtemel kanser yapıcı etkileri olduğunu açıklamıştı.


  Görüş Bildir